AKCEKULTURA

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou: Na co můžete těšit?

Intenzita prací je v této době opravdu velká a na rozdíl od minulých let s vysokou mírou nejistot a improvizací. Vzhledem ke zlepšující se epidemiologické situaci předpokládáme obvyklou velkou šíři programu Folkových prázdnin, i když s jistými úpravami a příslušnými opatřeními. Chystáme tedy např. nedělní divadelní odpoledne, výtvarnou a divadelní Starou tkalcovnu, festival dílen Hnízdo múz, Open scénu, Oranžovou scénu, noční koncerty, kemp, výstavy, nové CD a LP, kolokvium o lidové hudbě a world music, atd.

Informace o těchto všech aktivitách však budeme zveřejňovat postupně a později, než bylo obvyklé. Přesto bych Vás rád už teď seznámil s aktuální verzí hlavního programu festivalu, včetně tzv. nočních koncertůV programu však najdete ještě několik míst označených „ještě nepotvrzeno“ a navíc je pravděpodobné, že může dojít v programu ke změnám. A to zvláště v případě zahraničních účinkujících ze zemí, kde je větší míra nejistoty podmínek, za kterých k nám budou moci umělci přijet, ale i se zpět vrátit. Tyto případné změny a nové informace budeme aktualizovat na webu festivalu (www.folkoveprazdniny.cz).

Z již oznámených hudebníků jsme museli oželet brazilskou zpěvačku Donu Onete, která zrušila své letošní evropské turné; festival tak zakončí směs katalánské rumby, ska, tarantelly, cumbie a balkánu v podání temperamentních Rumbaristas. A bohužel čerstvá zpráva je, že nepřijedou také irští Lankum, kteří měli festival zahajovat. Na vině jsou zdravotní důvody, které neumožní kapele přicestovat. Zahájení festivalu bude tedy patřit jedinečnému portugalsko-španělskému duu Lina_Raül Refree. Uslyšíte opravdu něco mimořádného! Osudové písně fado v podání portugalské zpěvačky Liny zahalené zvukem klavíru a syntezátorů katalánského producenta a hudebníka Raüla Refree jsou totiž druhem naprostého hudebního zázraku. Jejich album se zařadilo mezi nejúspěšnějí nahrávky roku 2020 a zvítězilo v anketě Evropského žebříčku world music. Podívejte se na video.

Dále ve zprávě najdete tedy současný program, ze kterého mám opravdu velkou radost, protože představuje opravdu reperezentativní výběr výjimečné folkové, lidové, jazzové hudby a world music z celého světa dramaturgicky spojený tématem „O krajině“. Všechny hudební složky programu jsou významné, přesto bych rád dále v tiskové zprávě upozornil na tyto tři výjimečné umělce: Leyla McCalla – jedna s nejzásadnějších amerických písničkářek dneška, Damir Imamović – nejvýraznější současná osobnost sevdalinek z Bosny a Hercegoviny a Justin Adams & Mauro Durante – dvorní kytarista Roberta Planta s výbušným houslistou z italského Salenta. Pusťte si kliknutím jejich videa: Leyla McCallaDamir ImamovićJustin Adams & Mauro Durante .

A ještě mi dovolte upozornění na první Orchestr Folkových prázdnin. Orchestr Folkových prázdnin bude hudební seskupení, otevřené pro hudební zájemce pod mezinárodním vedením Vivien Zeller (DE), Ursuly Suchanek (DE) a Martina Krajíčka (CZ). Přizvaní, oslovení, přihlášení i kolemjdoucí muzikanti, profesionálové i amatéři, virtuózní hráči, začínající nadšenci i talentované děti vytvoří hudební těleso, které bude 6 dní secvičovat, učit se, inspirovat se, aby v poslední den festivalu zahráli KONCERT. Výzvu k účasti v Orchestru Folkových prázdnin najdete též v této tiskové zprávě.

Autor: Michal Schmidt