AktuálněEKONOMIKA

Komentář: Ukrajinští uprchlíci nemají možnost směnit hřivny za české koruny. Situaci musí řešit vláda

Ukrajinští uprchlíci v Česku si prakticky nemohou směnit svoji hotovost v ukrajinských hřivnách za české koruny. Možnosti směny jsou ve směnárnách extrémně omezené a nevýhodné, v tuzemských bankách pak nulové. Hřivny kvůli obavám z velkého kurzového rizika nevykupují. Tuto extrémně složitou situaci pro uprchlíky musí směrem k bankám co nejdříve řešit česká vláda.

Současnou kritickou situaci obyvatel Ukrajiny prchajících do Česka před válkou ještě ztěžuje prakticky nemožnost směny tamní měny za české koruny. Naše bývalá kolegyně ze společnosti Comdata, která aktuálně působí v Československé obci legionářské, se od ukrajinských uprchlíků opakovaně setkávala s dotazem, kde si mohou směnit ukrajinské hřivny za koruny. Skutečnost je bohužel taková, že možnosti jsou v tomto směru extrémně omezené a nevýhodné, v regionech mimo Prahu pak prakticky nulové.

Objevují se námitky, že řada ukrajinských obyvatel prchajících před válkou disponuje platebními kartami, které mohou použít k výběru hotovosti. To je jistě pravda, na druhou stranu však vzhledem k dynamickému vývoji událostí nelze předvídat, jak to s dalším fungováním ukrajinských bank bude. I proto velká část uprchlíků disponuje nemalými obnosy v hotovosti. Směnit je za české koruny však prakticky nemohou. Ani v bankách, ani ve směnárnách.

Podle vyjádření, které jsem získal od České národní banky (ČNB), musí tuto záležitost řešit tuzemské komerční banky. Sama ČNB totiž na kurzovním lístku ukrajinskou měnu uvedenou nemá. Hřivny však dlouhodobě nepřijímají ani tuzemské banky a dle odpovědí, které jsem od nich obdržel v posledních dnech, na tom nechtějí nic měnit. Důvodem je podle nich zejména obava z velkého kurzové rizika a celková nestabilita ukrajinské měny.

O moc lepší situace není ani ve směnárnách. Ty v drtivé většině případů hřivny vůbec nevykupují. A pokud už ano, nabízejí pro ukrajinské obyvatele zpravidla extrémně nevýhodné kurzy. Setkat se lze i s naprostými extrémy jako ve směnárně na pražském Florenci, která ve středu 9. března vykupovala 100 hřiven za pouhou jednu korunu. Nákup 100 hřiven přitom nabízela za 80 korun českých. Takto tedy vypadá situace v Praze, dle našich informací přitom mimopražské směnárny výměny hřiven za české koruny vůbec nenabízí.

Tento stav přitom může změnit pouze česká vláda. Jenom ta může tuzemské banky nasměrovat k tomu, aby začaly být vůči ukrajinským uprchlíkům vstřícnější a umožnily jim směnu jejich hotovosti za českou měnu. Samotné banky totiž tento problém řešit odmítají a Česká národní banka nemá dostatečné páky na to, aby status quo mohla změnit.

Autor: Jan Nedělník, Comdata