Konečně. Tendr na nový blok Dukovan začal. Stavět se má za sedm let
Obří tendr na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny může začít. Po dlouhých letech příprav o tom v půlce března rozhodla česká vláda. Zároveň posvětila přizvání třech uchazečů, kteří prošli bezpečnostním posouzením, do tohoto tendru. Jedná se o Électricité de France, Korea Hydro and Nuclear Power Company a Westinghouse Electric Company LLC.
Ministerstvo průmyslu a obchodu ve stejnou chvíli vyzvalo investora, aby zahájil výběrové řízení, což společnost Elektrárna Dukovany II učinila. „Zahájení tendru je významný milník, nicméně důležité je nyní především plnění dalších úkolů, zejména pokračování povolovacích procesů, notifikace veřejné podpory a úspěšné vysoutěžení dodavatele s co nejvýhodnějšími podmínkami pro Českou republiku,“ uvedl ministr Jozef Síkela.
Představitelé ministerstva zdůrazňují, že krok nemá souvislost s aktuální bezpečnostní a energetickou situací v souvislosti s válkou na Ukrajině. „K rozhodnutí o vyhlášení tendru došlo v návaznosti na dokončení posouzení zapracování bezpečnostních požadavků České republiky do připravené poptávkové dokumentace a vyhodnocení odpovědí uchazečů EdF, KHNP a Westinghouse,“ uvedl Marek Vošahlík z tiskového oddělení ministerstva.
Bezpečnostní hodnocení podle něj iniciovala vláda v roce 2021 s tím, že nepřizvala uchazeče z Číny a Ruska. „Vyplněné bezpečnostní dotazníky byly odevzdány do konce listopadu 2021 a spolu s připravenou poptávkovou dokumentací pozitivně posouzeny z pohledu národní bezpečnosti ministerstvem vnitra a zpravodajskými službami. Následně vláda dala stanovisko, že je možné zahájit výběrové řízení a oslovit prověřené uchazeče,“ popsal Vošahlík.
Tendr má svoje výrazné kritiky. Jedním z nich je odborník na energetiku a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. „Bez minuty práce tímto neuváženým krokem vedení ministerstva recykluje „křivý“ tendr nastavený na vítězství nebo významnou účast Rosatomu,“ napsal na svém twitterovém účtu.
Na stejném místě se pozastavil nad tím, že tendr má zajistit nižší cenu, ale dva ze tří účastníků podle něj nesplňují podmínky. „Nemají výkon do 1200 MW, takový reaktor nikde nestojí, není schválen, není objednán, není reference,“ uvedl Šnobr.
Podle ministerstva ovšem kritika není opodstatněná. „Uvedené omezení na výkon poptávaného bloku vyplývá z objektivních omezení kapacity chlazení v lokalitě JE Dukovany, je zakotveno i v rámci stanoviska MŽP v rámci procesu EIA pro předpokládaný souběh nového jaderného zdroje se stávajícími bloky. Poptáván je blok s výkonem do 1200 MW, tedy v rámci definovaného rozpětí výkonu lze nabídnout i menší výkon bloku. Všichni uvedení uchazeči jsou schopni nabídnout design bloku s výkonem v požadovaném rozsahu,“ ujistil Vošahlík.
O zaplacení projektu se podělí ČEZ a stát. „ČEZ jako stoprocentní vlastník společnosti Elektrárna Dukovany II poskytne financování první fáze projektu, tedy do podpisu EPC smlouvy s uchazečem. Dále bude ČEZ povinen pokrýt navýšení nákladů na projekt vyplývající z důvodů způsobených na straně investora. Stát v souladu se zákonem poskytne financování dalších fází výstavby, tedy po podpisu EPC smlouvy,“ popsal Vošahlík.
Tendr by měl být ukončen podpisem EPC smlouvy s vítězem v roce 2024. Po jejím podpisu začne příprava pro získání potřebných povolení. „Zahájení vlastních stavebních prací se předpokládá v roce 2029. Plánované uvedení nového bloku do provozu je v roce 2036“ doplnil Vošahlík.
Stavba je podle něj nutná jako náhrada utlumovaných uhelných bloků a po roce 2047 i jako náhrada stávajících dukovanských bloků. „Zprávy ČEPS k hodnocení zdrojové přiměřenosti elektrizační soustavy ČR uvádějí výstavbu nového bloku do r. 2040 jako jeden z předpokladů pro ústup od uhlí, respektive zajištění stability elektrizační soustavy a dodávek elektřiny a také dosažení strategických cílů energetické koncepce,“ podotkl Vošahlík z ministerstva. Doplnil, že právě jádro spolu s obnovitelnými zdroji mají být základními pilíři energetického mixu republiky.
Rozhodnutí o tendru vítají obce a firmy z okolí eletkrárny sdružené do spolku Energetické Třebíčsko. „Vnímáme to samozřejmě pozitivně. Připomínám, že pořád nabíráme skluz v přípravě stavby. Minulý ministr průmyslu Karel Havlíček nám v létě 2020 v Dukovanech sliboval, že tendr se vyhlásí nejpozději v prosinci 2020,“ uvedl předseda sdružení Vítězslav Jonáš.
Sdružení vidí v dostavbě mnoho pozitivních důsledků. „Je to dostatek čisté energie do budoucna. Elektřina, ale i teplo z elektrárny pro Brno a obce na trase. Také práce pro stovky firem, které budou zajišťovat výstavbu, provoz a služby s tím spojené,“ popsal Jonáš.
Už teď má elektrárna podle něj pro region obrovský význam. „Znamená práci pro servisní firmy, vysokou zaměstnanost a tím spojenou kupní sílu. Nesmíme opomenout výraznou finanční podporu ČEZu okolním obcím,“ řekl.
Vysoké investice se elektrárna v Dukovanech dočká i před dostavbou nového bloku. Letos, podobně jako loni, to budou dvě miliardy na obnovu. „Bude se týkat především modernizace části výrobních zařízení a bezpečnostních systémů i výstavby nové sedmipatrové administrativní budovy. Plánovaná výše investic je proti loňskému roku o necelých 200 milionů nižší,“ uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
V Dukovanech letos ČEZ investuje například do dokončení kompletní modernizace a rozšíření výcvikového trenažéru, na němž trénují operátoři. „Modernizace trenažeru je jednou z největších technologických investičních akcí letošního roku,“ upřesnil ředitel elektrárny Roman Havlín.
Autor: Petr Jeřábek