AktuálněKRAJE

Kotle, solár i zelené střechy. Zájem o Novou zelenou úsporám stále roste

Pomoci životnímu prostředí a zároveň ušetřit. Spojit příjemné s užitečným mohou  majitelé domů, kteří využijí dotační program Nová zelená úsporám. Zájem o něj je obrovský a nadále roste. „Program Nová zelená úsporám je nejdéle trvajícím dotačním programem pro energetické úspory rodinných a bytových domů. Od roku 2014, kdy navázal na předchozí program Zelená úsporám, v něm bylo podpořeno 68 tisíc žádostí a na účty domácností vyplaceno více než 11 miliard korun. Řadí se tak mezi nejúspěšnější dotační programy zaměřené na domácnosti,“ konstatovala mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová.

 Zájem o dotace podle ní kontinuálně roste. „Meziroční nárůst v počtu přijatých žádostí za první polovinu letošního roku byl více než 30%,“ popsala Früblingová.

Spokojeni se zájmem o tento typ dotací jsou i na ministerstvu životního prostředí. „Příjem běží velmi dobře, za necelý měsíc od spuštění příjmu evidujeme na 1300 žádostí s požadavkem na dotaci ve výši 140 milionů korun,“ sdělil Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva.

Dotace mohou lidé dostat na širokou škálu úprav svých domů. „Je možné ji získat na zateplení nebo výstavbu domů, na výměnu neekologických kotlů, solární systémy, zelené střechy. Nově se program rozrostl také o dotace na efektivní využívání srážkové vody známé jako program Dešťovka, pořízení dobíjecích stanic na elektromobily, ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo na výsadbu stromů na pozemcích bytových domů,“ vypočetla Früblingová ze státního fondu.

Doplnila, že tradičně největší zájem je o dotace na zateplení stávajících domů a kontinuálně výrazně roste poptávka po fotovoltaických systémech. „S blížícím se zákazem provozu starých neekologických kotlů v září 2022 se zvyšuje zájem o dotace na výměnu kotlů,“ podotkla.

Dotace z Nové zelené úsporám může žadateli pokrýt až polovinu výdajů. „Současně platí jednoduché pravidlo, že čím větších úspor žadatel realizací opatření dosáhne, tím vyšší může získat dotaci. Za každou kombinaci opatření navíc mohou žadatelé získat bonus 10 tisíc korun, u bytových domů se vyšplhá až na 20 tisíc korun. Čím více opatření majitelé domů zrealizují, tím více peněz ke standardní dotaci získají navíc,“ připomněla Früblingová.

Majitelé rodinných domů si tak dle jejích slov mohou přilepšit až o 90 tisíc korun, vlastníci bytových domů až o 200 tisíc korun. „Bonusy je totiž možné sčítat. Dalších až 75 tisíc navíc dostanou žadatelé, kteří zkombinují dotace na zateplení s kotlíkovými dotacemi,“ uvedla mluvčí.

V nových výzvách spuštěných v říjnu, je k dispozici 11 miliard korun z Národního plánu obnovy. Do roku 2030 stát počítá i se zapojením dalších zdrojů, především výnosů z prodeje emisních povolenek nebo peněz z Modernizačního fondu. Celkem tak bude program v následující dekádě disponovat částkou minimálně 39 miliard korun. „Za necelý měsíc příjmu žádostí evidujeme žádosti v objemu 140 milionů Kč,“ řekla Früblingová

Z programu mohou čerpat vlastníci, ať už stávajících nebo právě stavěných rodinných nebo bytových domů, kteří chtějí snížit energetickou náročnost své budovy, využívat dešťovou vodu nebo obnovitelné zdroje energie, vybudovat zastínění nebo zelenou střechu či případě nabíjecí místo pro elektromobil. Podrobnější podmínky najdou na webu novazelenausporam.cz.

Dostat by se mělo na každého, kdo podmínky splní. „Dotační titul je průběžně financovaný, v tuto chvíli má zajištěné financování do roku 2025. Na další roky až do roku 2030 ministerstvo počítá se zapojením dalších zdrojů. Peněz je tedy dost a my se budeme snažit podpořit každou žádost, která splní podmínky programu,“ ujistil Charvát z ministerstva.

Nová zelená úsporám se doplňuje s populárními kotlíkovými dotacemi. „Kotlíkové dotace stejně jako program NZÚ poskytují dotace na výměnu neekologických kotlů. Na rozdíl od Nové zelené jsou ale nově určeny pouze pro domácnosti s nižšími příjmy, kterým dotace uhradí až 95 % výdajů na pořízení nového kotle. Ostatní domácnosti mohou využít program Nová zelená úsporám a na výměnu kotle získat dotaci 50 %. Bonus až 75 tisíc navíc dostanou žadatelé, kteří zkombinují dotace na zateplení s kotlíkovými dotacemi,“ popsal Charvát.

Správci dotačního programu v současnosti pozorují také nárůst zájmu o dotace na fotovoltaické systémy, který souvisí s raketovým zdražováním energií z posledních měsíců.  „Tento rok byl skutečně přelomový, jelikož meziroční nárůst v počtu přijatých žádostí byl více než 70%,“ uvedla mluvčí Früblingová.

Řada lidí se ovšem kvůli situaci na trhu vrací k topení pevnými palivy. Potvrzuje to šéf analytiků nákupního rádce a cenového srovnávače Heureka.cz Michal Buzek. „Vidíme postupný nárůst zájmu o krbová kamna už od srpna, kdy se meziroční čísla vyšplhala téměř na dvojnásobek. Zatím rekordní prodeje krbových kamen na internetu byly v říjnu letošního roku, meziročně to bylo o 60 % více. Čekáme, že listopadová čísla budou ještě vyšší,” sdělil. Zvýšený počet dotazů na produkty z této kategorie se projevuje také na zákaznické lince Heureky.

Podle Ondřeje Charváta z ministerstvat ovšem již zákaz kotlů 1. a 2. třídy řadu lidí přiměje k opuštění pevných paliv. „Zatím není zřejmé, že nárůst cen energií bude trvalý. Případné rozhodnutí o změně způsobu vytápění by nemělo vycházet z krátkodobých výkyvů cen, náklady na vytápění pevnými palivy také mohou vzrůst, pokud se cenová hladina elektřiny a zemního plynu udrží,“ upozornil majitele domů

 Připustil však, že pokud využívání pevných paliv dlouhodobě vzroste, bude pravděpodobně nutné na něj  reagovat. „Nejdůležitějším krokem ke snížení nákladů za energie bude určitě snížení potřeby tepla, tedy zateplení domů, výměna oken a dveří a podobně,“ řekl.

Naopak odmítl šířící se zprávy, že hrozí úplný zákaz topení pevnými palivy. „Nevíme, kde tato nepravdivá informace vznikla. Ministerstvo životního prostředí nic takového neplánuje. Tedy neplánuje zakazovat provoz topidel, jako jsou krby, krbová kamna či sporáky,“ ujistil.

Autor: Petr Jeřábek