EKONOMIKA

Maďarsko patří k významným obchodním partnerům naší republiky                  

Maďarsko je podobně jako Česká republika exportní ekonomikou. Její páteř tvoří do značné míry automobilový průmysl. V zemi se vyrábí automobily značky Audi, Mercedes a Suzuki, ve výstavbě je i výrobní závod BMW. Většina produkce se exportuje. Na výrobní závody je navázán i velmi široký dodavatelský řetězec, včetně např. výroby baterií. V blízké době se počítá i s výstavbou několika nových výrobních závodů v oboru obranného průmyslu. Hlavní investicí v zemi je projekt výstavby dvou nových bloků jaderné elektrárny Paks. Před pandemií mělo Maďarsko jeden z nejvyšších růstů HDP v EU. Díky pandemii zaznamenalo HDP v roce 2020 propad o 5,1 procenta, nicméně počítá se s tím, že HDP opět poroste. Co se týká bilaterálních vztahů, Maďarsko patří mezi země, která jsou jak počtem obyvatel, tak i rozlohou relativně podobné naší republice. S Maďarskem nás pojí společná historie v rámci Habsburské monarchie i společný osud poválečného začlenění do tzv. východního bloku. Nyní jsme členy EU, NATO a Visegrádské skupiny. Česká republika se tradičně dá zařadit do první desítky největších obchodních partnerů Maďarska, přičemž vzájemnému obchodu napomáhá i geografická blízkost. V zemi působí řada našich firem, z nichž některé zde mají i vlastní výrobní kapacity. České firmy jsou podporovány ambasádou ČR i zahraniční kanceláří CzechTrade v Budapešti. Od roku 2021 mohou firmy využít v rámci programu Ministerstva zahraničních věcí s názvem PROPEA i služeb Česko-maďarského obchodního klubu.

Balaton, termální lázně, výborná kuchyně, příjemní lidé

Náš bývalý jižní soused je rovněž dlouhodobě cílem mnoha našich turistů. Značné popularitě se již za komunistů těšil Balaton, který je největším jezerem ve střední Evropě. Pro jeho velikost se mu v maďarštině říká rovněž Magyar Tenger, tedy Maďarské moře. Tisíce Čechů navštěvují lázně v Győru, Hevízu, Bükfürdő, Sárváru, Zalakarosi. Lidé z Moravy s oblibou jezdí do Mosonmagyaróváru, který je od Brna jen 160 kilometrů, takže se návštěvníci mohou do těchto lázní vypravit i na jeden den. Pokud si ale chtějí užít plavání a účinku zdejší vody delší dobu, není problém si najít cenově přijatelné ubytování v hotelu či v soukromí. Výhodou lázní v Mosonmagyaróváru je, že i v zimním období jsou otevřeny všechny bazény, včetně venkovních. Maďaři nemají příliš rádi, když se o jejich pramenech hovoří jako o „maďarských termálech.“ Důvod je ten, že podle zdejšího práva se za termální vodu považuje ta, která má minimálně teplotu 30°C. Léčivá je pak taková voda, u níž je prokázáno, že má na lidský organismus léčebné účinky. V Mosonmagyaróváru jsou oba typy vody, proto vedle relaxace v horkých pramenech je možno si také zaplavat. Zdejší voda pomáhá lidem s problémy pohybového aparátu, klouby, dýchacími obtížemi Pitná kúra se doporučuje při chronických trávicích poruchách. Manažerka lázní pro marketing Zsuzsanna Gyopár s lítostí říká, že letošní sezóna byla kvůli pandemii kratší. FLEXUM Thermal&Bad bylo otevřeno až od června. Každý týden pak tyto lázně navštívilo kolem 500 osob. V průměru se návštěvníci ubytovali v hotelu na dva až tři dny. V září hlavní klientelu tvořili lidé ve věku padesát a více let. Lázně navštěvují i rodiny s dětmi, protože nedávno byl rovněž otevřen bazén s atrakcemi pro děti.

Nošení roušek je v Maďarsku, podobně jako v ČR, povinné ve zdravotnických zařízeních, ve veřejných dopravních prostředcích. V lázních a na plovárnách má tuto povinnost pouze personál. Čtyřicetitisícový Mosonmagyaróvár je kromě velmi kvalitní vody v lázníchpověstný množstvím zubních klinik. Podle místního podnikatele Bély Babose je těchto stomatologických ordinací ve městě minimálně sto dvacet. V Maďarsku se dobře vaří a také pijí kvalitní vína. Jednou ze zdejších typických značek je Olaszrizling. Oblíbenými specialitami je kromě pověstného perkeltu třeba plněné maso či zvěřina. S ohledem na výbornou kuchyni, kvalitní vína a zlepšení celkové kondice plaváním je velmi příjemné vydat se do těchto lázní oslavit příchod Nového roku. V Mosonmagyaróváru bývají lázně otevřeny i na Silvestra a na Nový rok, ale před cestou je třeba si tuto skutečnost vzhledem ke stále neutěšené situaci se zákeřným mutujícím koronavirem ověřit      

Autor: Kristián Chalupa