KRAJE

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně se letos neuskuteční

Největší akce na brněnském výstavišti – Mezinárodní strojírenský veletrh – se letos neuskuteční. Rozhodlo o tom na dnešním jednání představenstvo Veletrhů Brno.  

„Oznámená pravidla pro konání veletrhů ze strany ministerstva zdravotnictví nelze na MSV aplikovat. Mezi jednotlivými pavilony by musely být ploty, v každém pavilonu maximálně 1000 lidí včetně vystavovatelů. Přitom v jednom pavilonu je až 250 vystavovatelů. Navíc lidé by mezi pavilony nesměli přecházet,“ uvedl Jiří Kuliš, generální ředitel Veletrhů Brno.

Podle něj bude zrušení letošního ročníku silnou ekonomickou ranou i pro pořádající společnost. MSV pro ni představuje 35 procent příjmů. „Pokud by se nám nepodařilo loni prodat hotel, byli bychom už teď bez peněz. Za tohoto stavu nám cash flow vydrží do konce roku,“ sdělil Kuliš s tím, že zatím nemůže říci, co bude s firmou Veletrhy Brno dál.

Zároveň řekl, že Veletrhy Brno se přidají k hromadné žalobě firem z oblasti cestovního ruchu a nákupních center na znemožnění podnikání a budou žádat po státu půl miliardy korun.

Zrušení strojírenského veletrhu bude mít podle vedení Veletrhů Brno velký dopad i na region. „Na přípravu MSV je navázána práce pro až 2000 lidí. Subdodavatelský řetězec firem se přeruší. Podle analýzy nezávislé společnosti Cyrrus přináší podnikání Veletrhů Brno do regionu až šest miliard korun ročně,“ podotkl vedoucí manažer MSV Michalis Busios.

Mezinárodní strojírenský veletrh se poprvé konal v roce 1959 a dosud nikdy nebyl zrušen, uskutečnil se s mírným časovým posunem i po srpnu 1968. Loni veletrh navštívilo přes 80 000 lidí.

(red)