AktuálněEKONOMIKA

Milostivé léto začalo aneb Dlužníci mají jedinečnou šanci zbavit se dluhů

Od 28. října do 28. ledna trvá akce vyhlášená státem tzv. Milostivé léto. Dlužníkům umožní zbavit se vysokých exekučních poplatků, sankcí a úroků, které navýšily původní dluh a komplikují tak jeho splácení. Stačí, když dlužník zaplatí původní dluh a poplatek 908 korun. 

Typický příklad

Typické příklady exekucí, na které se milostivé léto vztahuje, jsou například exekuce na zdravotním pojištění, exekuce za nájemné u obecních či městských bytů, dále nezaplacené poplatky vůči obci, pokuty za jízdu načerno v MHD, regulační poplatky u lékaře nebo dluhy na energiích u společností se státní účastí.

3 podmínky, které musíte splňovat

DLUŽÍTE STÁTU, OBCI ČI JEJICH ORGANIZACÍM

Akce se vedle státu a obcí týká i jejich většinově vlastněných organizací, jako jsou např. dopravní podniky, nemocnice, ČEZ, Pražská energetika, Pražská plynárenská, Mostecké bytová, Česká televize, Český rozhlas atp., a dále se akce týká i všech zdravotních pojišťoven.

UPOZORNĚNÍ: Podle posledních informací se Milostivé léto pravděpodobně nevztahuje na penále u zdravotního pojištění (ale pouze na náklady na vymáhání).

DLUH JE V EXEKUCI

Pokud dluh ještě není v exekuci nebo jste v oddlužení, Milostivé léto nelze uplatnit.

EXEKUCE JE VEDENA SOUKROMÝM EXEKUTOREM

Milostivé léto se nevztahuje na exekuce vedené státem, tzv. správní nebo daňové exekuce, které jsou nejčastěji vymáhané celní správou, finanční správou či okresní správou sociálního zabezpečení.

(red)