AktuálněSTÁT

Ministr dopravy Kremlík byl odvolán z funkce. Důvodem je zakázka na předražený e-shop

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl prezidentu Miloši Zemanovi odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Důvodem je kritizovaná zakázka na informační systém pro elektronické dálniční známky. 

Zakázku na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun získala od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bez soutěže společnost Asseco Central Europe. Cena i způsob přidělení zakázky se stala terčem masivní kritiky ze strany opozice i premiéra. „Není možné takto nakládat s prostředky daňových poplatníků a není možné, aby úředníci, když máme zákon o státní službě, si dělali, co chtějí,“ vysvětlil rozhodnutí Babiš.

Podle Babiše by měl zvážit rezignaci první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček a ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. Babiš několikrát zdůraznil, že SFDI o zakázce neinformoval, a to ani vlastní dozorčí radu. Poznamenal také, že fond dostává peníze z rozpočtu, ale jejich tok pak není možné kontrolovat. 

Ministerstvo dopravy by měl vést Havlíček

Babiš chce vedením resortu chce pověřit vicepremiéra, ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO). Nemá jít o dočasný zástup, ale trvalé řešení. Zeman s Babišovými návrhy souhlasí, řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle Havlíčka může být spojení resortů ku prospěchu. Transformace do jednoho ministerstva byla do budoucnosti plánovaná, dodal. Ministerstva se podle něj potkávají u mnoha procesů, včetně například stavebnictví. 

Kremlík nechtěl zakázku na známky rušit, aby se systém nezdržel. „Mojí prioritou bylo spuštění systému elektronických dálničních známek tak, aby nedošlo k žádnému zdržení a lidé jej od příštího roku mohli používat. Věřil jsem SFDI, že má takovou zakázku absolutně pod kontrolou a SFDI mě o tom opakovaně ujistil. Proto jsem také premiérovi oponoval v otázce ukvapeného zrušení celé zakázky,“ uvedl v tiskové zprávě Kremlík.

(red)