AktuálněSTÁT

Mnohamilionová pokuta za kartel v oblasti veřejných zakázek je pravomocná

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil svým prvostupňovým rozhodnutím pokuty v celkové výši 33 917 000 korun společnostem SPIE Elektrovod a ASE za kartelovou dohodu týkající se výběrových řízení na elektromontážní práce zadávané společností ČEPS.

Jak dále uvedl tiskový mluvčí ÚOHS Martin Švanda, proti rozhodnutí nebyly podány rozklady a je tedy pravomocné. Účastníci řízení podle jeho slov využili leniency programu i procedury narovnání, za což jim byly pokuty sníženy. Během šetření pracovníci ÚOHS zjistili, že jmenované společnosti nejméně v období od 28. února 2018 do 13. června 2018 koordinovaly svou účast a nabídky na tři zakázky zadavatele, kterým byla zmíněná společnost ČEPS. Hodnota těchto zakázek přesahovala 18 milionů korun.

Švanda zároveň připomněl, že antimonopolní úřad prokázal protisoutěžní jednání obou soutěžitelů na základě zajištěných důkazů o jejich vzájemné telefonické a osobní komunikaci a komunikaci prostřednictvím aplikace WhatsApp. Soutěžitelé jednali ve vzájemné shodě spočívající v koordinaci činnosti konkurentů při tendrech (tzv. bid rigging) s prvky dohody o rozdělení trhu a dohody cenové. Tyto praktiky spadají do kategorie tzv. kartelů s tvrdým jádrem a představují nejzávažnější porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže. Obě společnosti požádaly o aplikaci leniency programu i o tzv. narovnání, za což jim byly významným způsobem pokuty sníženy, a to na výsledných 32 498 000 korun pro SPIE Elektrovod a na 1 419 000 korun pro ASE. Díky žádostem o leniency a narovnání se jmenovaní soutěžitelé vyhnuli zákazu plnění veřejných zakázek, který může ÚOHS za kartelové dohody typu bid rigging rovněž uložit.

Autor: Kristián Chalupa