MOM Odpadové hospodářství: Na programu byly krajské projekty i legislativa včetně zálohování PET lahví
Strategie odpadového hospodářství Ministerstva životního prostředí, nové nařízení o obalech a obalových odpadech, třídící cíle pro obce, problematika skládkování a také třeba plýtvání potravinami v českých domácnostech. Na programu bylo také velmi diskutované zálohování PET lahví. Právě tato témata řešili v Brně zástupci municipalit s řadou odborníků z ministerstva životního prostředí, státního fondu životního prostředí, z krajských úřadů či odborných firem.
Akci pořádala společnost Magnus Regio, a to pod záštitou Mgr. Petra Hladíka, ministra životního prostředí, JUDr. Markéty Vaňkové, primátorky statutárního města Brna, Lukáše Dubce, 1. náměstka hejtmana Jihomoravského kraje, Ing. Petra Valdmana, ředitele Státního fondu životního prostředí, Ing. Jozefa Síkely, ministra průmyslu a obchodu a MUDr. Martina Kuby, člena Rady Asociace krajů České republiky.
Akce se konala za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje.
S přivítáním účastníků a prvním příspěvkem vystoupil Mgr. David Surý, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí Ministerstva životního prostředí. Jeho tématem byla Strategie odpadového hospodářství. Ta mimo jiné zahrnuje specifické úkoly a cíle v oblastech plastů, textilu a komunálních odpadů, které jsou klíčové pro přechod k cirkulární ekonomice v České republice.
Jedním z cílů je nastavení funkčního systému sběru použitého textilu a textilního odpadu do 1. 1. 2025. Z hlediska komunálních odpadů je pak důležité zvýšit úroveň přípravy k opětovnému použití a recyklace komunálních odpadů na nejméně 55 % celkové hmotnosti vyprodukovaných komunálních odpadů. Podle Surého je naplnění tohoto cíle do roku 2025 velmi ambiciózní.
Mgr. David Surý
„Z hlediska plastů se jedná o omezení jednorázových plastů v souladu s evropskými směrnicemi a má za cíl snížit množství plastového odpadu. Požadavek na obsah 25 procent recyklovaných plastů v nápojových PET lahvích od roku 2025 je krokem k podpoře trhu s recyklovanými materiály a snížení závislosti na nových plastech,“ sdělil Surý a současně uvedl, že obecních rozpočtů by se zavedení systému nemělo dotknout díky kompenzacím z nevybraných záloh.
Dále navázal Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství: „Stávající systém separace funguje v ČR velmi dobře i na evropské měřítko. Česko navíc patří mezi devět členských států, které jsou na dobré cestě k dosažení obou cílů – tedy recyklaci komunálních odpadů z 55 % a recyklace obalových odpadů z 65 %,“ sdělil Havelka. Dále zmínil významné rozdíly mezi kraji. Nejlepší průměrná míra třídění za kraj je 50,9 % (Olomoucký kraj), nejhorší průměrná míra třídění za kraj je 30,03 % (Praha).
Ing. Petr Havelka
Věnoval se také problematice dotřiďovacích linek v souvislosti především s plánovaným zálohováním PET lahví. Podle Havelky totiž naplňování cílů souvisí i se stabilitou legislativního prostředí. V poslední době proto možní investoři do třídicích linek pozastavili práce na těchto projektech.
Příspěvek na téma odpadové hospodářství Olomouckého kraje prezentoval Ing. Et. Ing. Martin Šmída, radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Olomouckého kraje. Prostřednictvím Servisní Společnosti odpady Olomouckého kraje, kterou vlastní obce, chceme vytvořit funkční a udržitelný systém odpadového hospodářství, a to i poté, co ho už nebude možné ukládat na skládky.
Ing. Et. Ing. Martin Šmída
„Do roku 2026 bude v Olomouci fungovat Odpadové centrum a síť překladišť,“ sdělil Martin Šmída, s tím, že se jedná o plně obecní projekt a není pro něj výhodné plánované zálohování PETu. Reagoval tak na sdělení Davida Surého, že obce dopady do svých rozpočtů nepocítí.
Hovoří Mgr. Petr Špičák.
Mgr. Petr Špičák, technický ředitel společnosti Recovera Využití zdrojů poznamenal k tématu, že řešení PET je jistě velmi důležité, v kontextu jiných problémů českého odpadového hospodářství však jde o marginální problém. Recovera Využití zdrojů byla jedním z partnerů akce. Stejně jako firma SAKO Brno a také ESG Avensis, patřící pod AVE CZ. Poslední uvedená prostřednictvím Mgr. Jana Bureše, projektového manažera, představila téma Třídící cíle a ESG pro obce.
Mgr. Jan Bureš
Legislativě, resp. k novému nařízení o obalech a obalových odpadech, se věnoval Ing. Bc. Jan Maršák, Ph.D., ředitel odboru cirkulární ekonomiky a odpadů Ministerstva životního prostředí. „Cílem je snížit množství obalových materiálu, aby se používali opakovaně. Dle predikce Evropské komise bude bez legislativního zásahu docházet k soustavnému navyšování množství obalových odpadů,“ uvedl Jan Maršák. V následné diskuzi se však věnoval i dalším druhům odpadů. „Je potřeba se také zaměřit na bioodpady v černých popelnicích – třetina odpadu v nich je právě bioodpad,“ doplnil Maršák.
Ing. Bc. Jan Maršák, Ph.D.
Ing. Jaroslav Vodáček, manažer pro obalovou strategii společnosti Tesco Stores představil projekty v oblasti ekodesignu obalů. „Snažíme se stále přicházet s novými návrhy, jak vylepšit obaly na výrobcích vlastních značek. Například pro pěny a gély na holení jsme upravili obal a plastovou trysku, která je nyní o 3 g lehčí. Dalším příkladem je třeba změna u balení mletého masa vlastní značky Tesco z plastové vaničky a horního filmu na balení typu flow-pack. Nový obal je monomateriálový. Díky této inovaci bude ročně ušetřeno až 56 tun plastu,“ sdělil Jaroslav Vodáček za firmu Tesco, která byla také jedním z partnerů akce.
Ing. Jaroslav Vodáček
S finanční plánem týkajícím se dotací na projekty z oblasti odpadového hospodářství seznámil starosty Ing. Jaromír Manhart, projektový manažer odboru odpadového hospodářství Státního fondu životního prostředí.
Ing. Jaromír Manhart
RNDr. Jana Suzová, environmentální specialistka, vystoupila s příspěvkem Odpadové hospodářství v Jihomoravském kraji a energetické využívání odpadů. „Produkce komunálního odpadu v Jihomoravském kraji v roce 2021 činila 657 057,95 t. V zařízení ZEVO Brno bylo v roce 2021 energeticky využito 203 226t, tj. 30,9 % celkové produkce komunálního odpadu v kraji,“ informovala a současně přítomné seznámila s řadou zajímavých faktů o plastových odpadech jako takových. „Pro kvalitní recyklaci je nutné zajistit jednotné kvalitativní parametry – stejné složení, barvivo i plnivo. Recyklací plastů získáváme až o 30 % kvalitativně horší výrobek oproti výrobku z primární suroviny,“ dodala.
RNDr. Jana Suzová
Ing. Pavel Hájek, radní pro oblast životního prostředí kraje Vysočina, představil Model přepravy odpadů v rámci kraje Vysočina. „Cílem je zpracovat modelové řešení způsobu přepravy zejména zbytkových komunálních odpadů produkovaných v Kraji Vysočina tak, aby zohledňovalo dopravní podmínky v lokalitě a širším regionu, a bylo technologicky a ekonomicky vhodným řešením ve vazbě na vhodná koncová zařízení jako ZEVO, případně další zařízení pro využití odpadů, na území kraje a v okolních krajích,“ vysvětlil Pavel Hájek.
Ing. Lucie Veselá, Ph.D., vedoucí ústavu marketingu a obchodu PEF Mendelovy univerzity, seznámila účastníky s projektem, které se týkají plýtvání potravinami v českých domácnostech se zaměřením na specifikace generace Z. „Hlavním cílem je podpořit změnu behaviorálních vzorců spotřebitele generace Z v oblasti nakládání s potravinami směrem k udržitelné spotřebě. Celých 53 procent potravin je totiž vyplýtváno přímo u spotřebitele. Snahou EU j snížit potravinový odpad o 50 % do roku 2030,” uvedla Lucie Veselá.
Ing. Lucie Veselá, Ph.D.
Potenciál IoT sítí ve Smart Cities a využití technologií v odpadech prezentoval Ing. Pavel Plachký, jednatel společnosti Netlia Iot, která byla také partnerem setkání. Vlajkovou lodí firmy Netlia je však projekt týkající se úspor energií na vytápění. „Naše cloudová platforma inteligentně řídí otevření radiátorových hlavic a tím i individuálně teplotu v každé místnosti. Informace získáváme ze senzorů a pomocí umělé inteligence optimalizujeme teplotní nastavení tak, aby odpovídalo skutečným potřebám jejich uživatelů,“ uvedl Pavel Plachký s tím, že úspory mohou dosáhnout až 40 procent.
Ing. Pavel Plachký
Autor: Kamila Fuchsová