MĚSTANezařazené

Na parkování dohlíží speciální vozy, za hodinu zkontrolují tisíce značek

Už po několika městech jezdí vozy vybavené chytrou technologií, kterou kontrolují zaparkovaná auta. Speciální kamera snímá registrační značky. Kdo nemá povolení, dostane pokutu. Podobné systémy už fungují například v Brně, Olomouci či Praze, kde se osvědčily a přispěly k lepší parkovací disciplíně. Některá města dokonce plánují rozšíření flotily vozidel. 

Nově jezdí auto s kamerou ve Zlíně. Město věří, že vozidlo Škoda Fabia vybavené chytrým systémem zjednoduší kontrolu parkování a přispěje k lepší dostupnosti volných míst. Systém má přinést efektivnější dohled, ušetřit čas městské policii a zároveň zvýšit spravedlnost v parkování. Špičková technologie totiž umožňuje prověřit tisíce vozidel denně bez zásahu do provozu, čímž se omezí potřeba fyzických kontrol. Vůz v barvách Technických služeb Zlín je vybaven kamerami a softwarem umožňujícím rozpoznávání registračních značek. Ty za jízdy průběžně snímá a porovnává s databází zaplacených parkovacích oprávnění a v případě nesrovnalostí odesílá informaci k dalšímu ověření.

„Nejde o žádný hon na řidiče. Naopak, chceme, aby systém parkování fungoval férově pro všechny,“ vysvětluje ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch s tím, že díky kamerovému autu bude kontrola rychlejší, přesnější, a hlavně bez zbytečného zatěžování lidí v terénu.

Nutná registrace

Téměř vždy, když se zavádí ve městě nějaký nový systém, vyvstane ze strany místních řada otázek. Ve Zlíně dotazy nejčastěji směřovaly k režimu pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P. Možnost parkovat zdarma i mimo vyhrazená místa pro osoby se zdravotním postižením není samozřejmostí. 

Například v Brně je bezplatné parkování zpravidla omezeno na vyhrazená místa pro OZP, mimo ně platí standardní režim zón. V Praze držení průkazu ZTP automaticky neznamená bezplatné parkování v zónách – systém je zde postaven hlavně na vyhrazených stáních a speciálních oprávněních. Podobně v Olomouci je bezplatný režim primárně vázán na vyhrazená místa. Zlín naproti tomu zachovává možnost parkovat zdarma až tři hodiny denně i mimo vyhrazená invalidní stání na parkovištích provozovaných Technickými službami Zlín.

Toto zvýhodnění má sloužit k vyřízení běžných záležitostí, což je například návštěva lékaře, úřadu, služeb. Není tedy určeno jako náhrada dlouhodobého parkování v místě bydliště. „Aby bylo možné zvýhodnění uznat, je nyní nutné mít vozidlo registrované v systému prostřednictvím speciální parkovací karty vydané Technickými službami Zlín. Systém pracuje s evidencí registračních značek, bez ní není možné nárok automaticky ověřit. Systém musí zůstat férový vůči všem. A jak vůči osobám se zdravotním postižením, tak vůči ostatním rezidentům, kteří si parkovací oprávnění řádně hradí. Zavedení evidence registračních značek zároveň významně omezuje prostor pro zneužívání systému. To je důležité i proto, aby zvýhodnění zůstalo zachováno těm, kterým skutečně patří,“ vysvětluje Černoch.

Do testování této technické vychytávky se loni pustili také v Hradci Králové. Za jednu hodinu zvládne vůz zkontrolovat až 11 500 registračních značek. V současné době už funguje v ostrém provozu, protože se nový systém osvědčil. Kamerové vozidlo vždy projede stanovený úsek a zaznamená všechna zaparkovaná auta. Po patnácti  minutách toto zopakuje. Neoprávněně parkující vozidlo je takové, které nemá uhrazené parkování ani při jednom průjezdu kamerového vozu. Řidiči, kterým již končí platnost parkovacího lístku, tak mají časovou rezervu na jeho prodloužení nebo opuštění parkovacího stání.

„Ve voze je nainstalována technologie, která data sbírá, následně vyhodnocuje a porovnává s databází uhrazeného parkovného. Tato technika tak dokáže rozpoznat, jestli má vůz zaplacené parkování a jestli má oprávnění parkovat v místě, kde zrovna stojí,“ popisuje Městské policie Hradec Králové Martin Žďárský.

Informace o vozidlech s nezaplaceným parkovným se odesílají na odbor přestupků hradeckého magistrátu. Výnosy z uložených pokut míří výhradně do rozpočtu města.

V Brně až šest vozů

Auta s kamerami hlídají dodržování pravidel parkování už osm let v Brně. Jako první vyjelo do ulic Do ulic vyjelo hybridní vozidlo s šesti kamerami na střeše. Trasa auta je naprogramovaná dopředu, řidič ji tedy nemůže ovlivnit. Úkolem auta, respektive systému kamer. Cílej je kontrola registračních značek, zda mají vozidla patřičná oprávnění. Pokud se následně potvrdí, že se vozidla bez oprávnění dopustila přestupku, musí řidiči počítat s vystavením pokuty.

Tento systém se v Brně osvědčil a už brzy zřejmě město flotilu aut rozšíří. „V současnosti jezdí v Brně v oblastech placeného stání 4 vozidla s kamerovým systémem. O prázdninách bychom rádi zprovoznili další dvě vozidla. Díky těmto vozidlům lze vykonávat kontrolní činnost zaparkovaných aut v lokalitách, kde jsou tzv. modré zóny,“ říká mluvčí města Brna Filip Poňuchálek. 

Autor: Veronika Vindišová