Aktuálně

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna provede rekonstrukci rozkladových komisí

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna, který se ujal své funkce 2. prosince, má v plánu hned v lednu příštího roku provést kompletní rekonstrukci rozkladových komisí.

„Oslovím právnické fakulty, Českou advokátní komoru a vůbec odbornou veřejnost, aby mi navrhli nominanty, z nichž pak sestavím rozkladové komise tak, aby ten postup byl transparentní,“ uvedl Mlsna. Nový šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zároveň zdůraznil, že jeho cílem bude rovněž obnovení vnější komunikace úřadu. Předseda Mlsna má v plánu více komunikovat se sdělovacími prostředky, s odbornou veřejností a také s protikorupčními organizacemi. Na své první tiskové konferenci dále prohlásil, že bude ve větší míře zveřejňovat rozhodnutí antimonopolního úřadu. S novináři má v plánu se pravidelně setkávat jednou měsíčně a slíbil, že soutěžní úřad  bude za jeho řízení více otevřenější.

Nový předseda ÚOHS na setkání s novináři zmínil i své dlouhodobé plány. Z hlediska dlouhodobé koncepce musí antimonopolní úřad pozorně sledovat trendy v ostatních západních zemích. Inspirací bude především německý soutěžní úřad Bundeskartellamt, který podle jeho vyjádření udává v Evropě trendy v politice hospodářské soutěže.

Právník Petr Mlsna, který kromě jiného působí jako vysokoškolský pedagog a je rovněž uznávaný germanista, vystřídal ve funkci předsedy soutěžního úřadu Petra Rafaje. V tomto případě se jednalo o nejdéle sloužícího předsedu ÚOHS, který v čele českého antimonopolního úřadu stál od roku 2009. Na svou funkci Petr Rafaj rezignoval sedm měsíců před koncem druhého funkčního období.

Medailonek

JUDr. PhDr. Petr Mlsna, Ph.D. byl na přelomu let 2012 a 2013 ministrem bez portfeje a předsedou Legislativní rady vlády. Později působil mj. jako náměstek na ministerstvu spravedlnosti a od roku 2015 až do jmenování předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže řídil z pozice náměstka sekci legislativy, státní správy a územní samosprávy na ministerstvu vnitra.

Autor: Kristián Chalupa