Obce hledají cestu k udržitelným akcím. Zavádějí vratné kelímky i kompostovatelné nádobí
Ekologičtější řešení kulturních akcí se ve městech a obcích rozmáhá stále víc. Kromě třídění odpadu pořadatelé zavádějí i jiná opatření. Jedním z nich je používání vratných kelímků na nápoje. Loni je začali používat například v Prušánkách. Ne vždy se ale daří agendu spojenou s vratnými kelímky zvládnout. Od jejich používání ustoupili například v Ivančicích.
Nakoupit vratné kelímky použitelné na kulturních akcích plánují například v Brně-Líšni. Vedení radnice tím chce snížit množství jednorázového plastového odpadu. „Projekt, který podpoří dotace z Operačního programu Životní prostředí, zahrnuje nejen pořízení opakovaně použitelných kelímků, ale i speciální myčky na jejich čištění,“ uvedl starosta Brna-Líšně Břetislav Štefan na webových stránkách městské části.
Dle něj by nový systém vratných kelímků mohl ročně ušetřit až 3,72 tuny odpadu. „Nový systém se objeví na tradičních akcích, jako jsou Líšeňské hody, čarodějnice, den dětí nebo vánoční trhy,“ uvedl starosta s tím, že kelímky začnou v Líšni používat koncem roku.
Snížit množství odpadu na kulturních akcích pomocí vratného nádobí se rozhodli i v Prušánkách, kde systém vratných kelímků zavedli minulý rok v červnu. Přesné množství ušetřeného odpadu zatím spočítané nemají, už teď ale vědí, že se podařilo zredukovat. „Největší akcí, kterou v Prušánkách máme, jsou čtyřdenní hody, kam přijde až pět tisíc lidí. Před zavedením vratných kelímků jsme na hodech odpadem naplnili pět vleček traktoru. Na posledních hodech, kdy už jsme používali vratné kelímky, pracovníci města, kteří mají na starosti úklid, naplnili odpadem traktorovou vlečku jednu. Jednorázové plastové kelímky z odpadu zmizely, zbyly jen papírové tácky od jídla a odpad, který by stejně nešel vytřídit,“ uvedl starosta Prušánek Zbyněk Němeček.
Používání vratných kelímků tak po necelém roce hodnotí kladně, a to přesto, že je s vratným nádobím spojeno více agendy. „Museli jsme si nastavit pravidla a smlouvy na výpůjčku pro provozovatele občerstvení na akcích, je potřeba se s provozovateli občerstvení vždy domluvit na předání kelímků, kelímky se musí přepočítat a tak dále. Následně po skončení akce si je zase musíme převzít, přepočítat, umýt v myčce, nechat důkladně vyschnout a uskladnit,“ popsal Němeček.
K dispozici mají v Prušánkách tisíce kelímků. „Provozovatelé občerstvení mají občas obavy, že jim vypůjčené kelímky nebudou stačit. Máme ale pět tisíc půllitrových kelímků a dalších několik tisíc třetinkových. Kelímků tak máme dostatek na to, aby pokryly potřebu všech našich kulturních akcí,“ uvedl prušánecký starosta.
Šetřit životní prostředí se snaží i v Ivančicích. Největší akci města, Slavnosti chřestu a vína, minulý rok navštívilo jedenáct tisíc lidí. „Na Slavnostech chřestu a vína musí všichni servírovat a čepovat do kompostovatelného nádobí. Na víno používáme vratné skleničky,“ uvedla ředitelka Kulturního a informačního centra Ivančice Magdalena Černá.
V Ivančicích zkoušeli zavést i systém vratného nádobí, ten se jim ale neosvědčil. „Vratné kelímky jsme vzhledem k vysokým nákladům a nárokům na provozní prostor zrušili,“ vysvětlila Černá.
S úspěchem se na kulturních akcích v Ivančicích nesetkalo ani třídění odpadu. „Před lety proběhly pokusy o třídění odpadu, ale vytříděný odpad byl stejně kontaminován komunálním,“ podotkla Černá.
Cestou kompostovatelného nádobí, se zákazem plastového, se v zájmu větší udržitelnosti rozhodli jít i ve Strážnici. Tam se každoročně koná Mezinárodní folklorní festival Strážnice. Minulý rok na něj zavítalo třicet čtyři tisíc návštěvníků. „Koše na tříděný odpad jsou již samozřejmostí. Co se týká vratných nápojových kelímků, tak se nám nedaří jejich používání logisticky dotáhnout. Jednou z příčin je i důraz na zachování pestrosti dodavatelů různých nápojových značek a z toho plynoucí absence silného generálního dodavatele, který by nám pomohl, při zachování hygienických norem, výměny kelímků zaštítit,“ vysvětlila za pořadatele Hana Jechová z Národního ústavu lidové kultury.
Autor: Eva Čepičková