AktuálněEKONOMIKA

Obce i kraje mohou žádat o dotace na využití brownfieldů

Obce, města a kraje, které si neví rady s brownfieldy, tedy chátrajícími nevyužitými objekty, na svém území, mohou zažádat o finanční podporu na obnovu. Ministerstvo průmyslu a obchodu pro ně v programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů připravilo celkem 260 milionů korun.

Podpora je určena pro obce a města ze strukturálně postiženého Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje a také pro samosprávy z hospodářsky problémových regionů definovaných ve Strategii regionálního rozvoje ČR 2014–2020 z dílny Ministerstva pro místní rozvoj.

Podmínkou udělení podpory je budoucí využití obnoveného brownfieldu k podnikatelským či průmyslovým účelům. Výše podpory se pohybuje od 60 % pro kraje do 95 % pro nejmenší obce. Žádosti o podporu, která může činit až 50 milionů korun na jeden projekt, přijímá agentura CzechInvest do 31. srpna 2020.

Program Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů Ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo v roce 2017. „Letos máme k dispozici 260 milionů korun. Prostředky z tohoto programu nejen, že zlepší životní prostředí v obcích a podnítí hospodářský rozvoj strukturálně postižených lokalit, nesporným přínosem je i to, že sníží zábor půdy,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Z programu lze kromě rekonstrukcí financovat také výkupy nemovitostí, posudky, audity a průzkumné práce, projektovou dokumentaci a také výstavbu nezbytné infrastruktury,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl a dodává: „Dosud jsme přijali 17 předběžných žádostí, další projekty konzultujeme s žadateli. V předchozích dvou výzvách bylo schváleno třináct projektů, které si rozdělí celkem více než 218 milionů korun.“

Přesné znění výzvy, včetně kontaktu na případné dotazy a formuláře žádosti, je k dispozici na www.brownfieldy.eu.

(red), zdroj: MPO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *