Odpad vedle popelnice je nelegální skládka. Města s ním bojují pastmi i osvětou
Velký úklid a s tím spojené množství odpadu. Jenže podobný nápad měli i sousedé, nebo je zrovna krátce před příjezdem popelářů a kontejnery doslova přetékají. Nemálo lidí podobnou situaci řeší tím, že svůj odpad odloží vedle popelnice. Někde občas, jinde pravidelněji, tak kolem kontejnerových stání vznikají i malé skládky, které okolí zatěžují nejen vzhledem, ale často i pachem či výskytem škůdců. Lidem za takové konání hrozí pokuty až v řádu desetitisíců korun, reálně jsou ale postihováni zřídka.
S nepořádkem u popelnic bojují například ve slezské metropoli. „V Opavě je to vnímáno jako velký problém zejména na sídlištích, kde lidé schovávají takové jednání za anonymitu velkého počtu obyvatel a nemají problém chovat se bezohledně k ostatním. Stížnosti na tento jev od občanů jsou časté, určitě je nemůžeme označit za ojedinělé. Přesné číslo nemám k dispozici, ale mluvíme o několika desítkách hlášení ročně,“ podotkl mluvčí města Roman Konečný.
Vznikající skládky Opava, stejně jako jiná města, uklízí na vlastní náklady, pokud to je na pozemcích města, případně upozorní soukromé majitele pozemku. Zároveň se snaží bojovat proti těm, kteří je zakládají. „Například kontejnerová stání se snažíme umístit tam, kde je dohledová kamera městské policie. Také jsme opakovaně vyzývali občany, aby takové jednání oznamovali a neváhali označit i viníka. Zatím poslední taková kampaň se uskutečnila v únoru 2024,“ popsal mluvčí.
Připustil ale, že takové oznámení nepřišlo ani jednou. „Vyloženě k pokutě však dochází minimálně, v roce 2023 se jednalo o pět případů takové sankce,“ doplnil.
Vysoká pokuta
Případné pokuty nejsou zanedbatelné. „Zákon o odpadech říká, že fyzické osobě, která neoprávněně založí skládku nebo odkládá odpady mimo vyhrazená místa, hrozí za přestupek pokuta do výše 50 000 korun,“ varoval už před časem mluvčí zlínské městské policie Pavel Janík. Dodal, že strážníci apelují hlavně na ohleduplnost, ale beznadějné případy nebudou váhat dát k přestupkovému řízení.
Dopadený viník může zaplatit i více než jen pokutu. „Pokud je znám viník, který založil černou skládku. Tedy zjistí ho například městská policie, nahlásí jiný občan a podobně, řeší to přestupkové oddělení Odboru občanských záležitostí magistrátu. Viník je pokutován a zaplatí náklady za úklid a likvidaci odloženého odpadu,“ popsala prostějovská mluvčí Jana Gáborová.
Upozornila přitom, že se přestupkovému řízení vystavuje i soukromý vlastník prostranství, který po výzvě úřadu neuklidí odpad, přestože jej přinesl někdo jiný. Svozová společnost AVE i kvůli tomu radí vlastníkům domů či bytových jednotek uvažovat o optimalizaci svozu. „Může pomoci minimalizovat problémy s hromaděním odpadu mimo nádoby,“ uvádí na svých stránkách. Doporučuje uvažovat o změně četnosti svozu, velikosti nádob a třídění.
Těžké odhalování
Důvodem, proč v realitě pokut padá málo, je i nesnadné dopadení pachatelů. „Viníky je opravdu obtížné identifikovat nebo přistihnout při činu,“ upozornila Ivana Dolanová z pardubického magistrátu.
Podobnou zkušenost mají i v Šumperku. „Sběrná místa nejsou monitorována. Viník většinou zůstává nezjištěn,“ konstatoval mluvčí Bohuslav Vondruška.
Některá města se snaží kontejnerová stání přímo monitorovat a umísťují tam například fotopasti. Mají je i v Hradci Králové. „Při řešení černých skládek u kontejnerových stanovišť je složité dokazování. Správním řízením řeší město přestupky občanů na základě důkazů fotografií nebo videa,“ uvedla Kateřina Malá z tamního magistrátu.
Podobná zařízení umístili také ve Žďáru nad Sázavou či Uherském Hradišti. Tam s nimi zaznamenali úspěchy. „Několik kontejnerových stání v místech, kde problémy s ukládáním odpadu přetrvávaly, začala radnice ve větší míře monitorovat a městská policie udělila několik pokut ve výši jeden tisíc korun,“ sdělil uherskohradišťský mluvčí Jan Pášma.
Prevence je důležitá
Kromě represivní role mají fotopasti či kamery i preventivní roli. A právě na ní se představitelé měst oslovených Moravským Hospodářstvím shodují jako na hlavní zbrani boje proti zaneřáděným stanovištím popelnic. „Snažíme se občany vzdělávat a informovat všemi dostupnými kanály jako jsou Žďárský zpravodaj, web, sociální sítě, rozhlas nebo osvětové kampaně přímo ve městě,“ popsala mluvčí Ždáru nad Sázavou Blanka Sobolová.
V Brně se snaží pomocí informační kampaně lidem vštípit zásady správného třídění odpadů a možnosti uložení odpadů na sběrná střediska. „Zároveň je pro všechny k dispozici aplikace Brňáci pro Brno, kde mohou lidé nahlásit místa, kde je například plná nádoba na odpady, případně nepořádek. Následně je tento podnět předán společnosti SAKO Brno, která jej vyřeší,“ popsal cestu prevence mluvčí města Filip Poňuchálek.
Kromě osvěty se města snaží také dát takovou nabídku legálního odložení odpadu, aby lidé vůbec neměli potřebu ho vyhazovat v rozporu se zákonem. „Město se snaží o postupnou revitalizaci kontejnerových stanovišť. Předpokládáme, že pokud kontejnerová stanoviště budou vhodně upravená a čistá lidé, budou tato místa méně znečišťovat. Zároveň, tam kde je to možné, stále rozšiřujeme sběr od prahu domu a rušíme hromadná veřejná stanoviště ve spolupráci s naší svozovou společností Hradecké služby, což přispívá také k podpoře pořádku ve městě,“ popsala například Kateřina Malá z hradeckého magistrátu.