EKONOMIKA

Paneláky tvoří 45 procent trhu s byty

Trh s panelovými byty dlouhodobě patří ke klíčovým segmentům realitního trhu. V loňském roce se v České republice podle zápisů v Katastru nemovitostí prodalo 52 888 bytů, z toho 23 787 tvořily panelové byty, což se blíží téměř polovině všech prodaných bytů.  Nejvyšší průměrná cena panelového bytu za metr čtvereční dosáhla v Praze ke konci loňského roku hodnoty 111 tisíc korun. Současně se v Praze loni prodalo také nejvíce panelových bytů a to 5925. Na opačné straně žebříčku se pohybují kraje Karlovarský a Ústecký, kde se průměrná cena pohybuje okolo 29 tisíc korun za metr čtvereční. Nejméně panelových bytů 581 se vloni prodalo v kraji Vysočina.

Panelové byty byly v minulosti v Česku často spojovány s negativními konotacemi, jako jsou problémy s kvalitou stavby, špatné tepelně-izolační vlastnosti, nevhodné dispozice a další problémy. Nicméně dnešní panelové domy prošly modernizací a rekonstrukcemi, takže se jejich kvalita výrazně zlepšila a přestaly být vnímány jako špatná volba.

„Panelové byty jsou dlouhodobě žádanou alternativou ke klasickým novostavbám. Vzhledem k tomu, že jejich cena je stále nižší než u novostaveb, počet zájemců o panelové byty neklesá,“ vysvětluje Jan Hrubý, generální ředitel realitní společnosti RE/MAX. 

Zájem o panelové byty není zase tolik překvapivý. Například řada panelových domů je umístěna v dobrých lokalitách s rozumnou dostupností do centra města a občanskou vybaveností, což je pro mnoho lidí důležité. Tyto byty také často nabízejí větší plochu za nižší cenu ve srovnání s novostavbami.

V České republice bylo podle Sčítání lidu z roku 2021 celkem 4 480 139 obydlených bytů. Oproti roku 2011 se jejich počet zvýšil o 375 504 bytů, tedy asi o 9,1 procenta. Více než 2,4 milionu obydlených bytů se nachází v bytových domech Od 50. let minulého století do roku 1995 bylo v Česku postaveno zhruba 80.000 panelových domů s 1,2 milionu bytů, ve kterých žijí asi tři miliony obyvatel Poslední panelové domy v Česku zkolaudovány na pražských sídlištích Černý Most a Stodůlky v roce 1995.

 „V souvislosti s celkovým růstem cen nemovitostí zaznamenaly panelové byty  v předchozím období výrazný skok. Za posledních šest let se jejich cena v Česku v průměru více než zdvojnásobila. Je to zapříčiněno především levnými hypotékami, které vyhnaly nahoru poptávku po vlastnickém bydlení. Ceny panelových bytů, často i bez ohledu na jejich kvalitu, rekordně vzrostly. V současnosti jsme však svědky zlevňování jejich ceny o 10 až 15 procent, ale děje se tak především u starších a nerekonstruovaných bytů,“ uvádí Jan Hrubý.

Nejdražší panelové byty se nachází v Praze, kde je jich také nejvíc. Ke konci roku 2022 se jejich průměrná cena pohybovala okolo 111 tisíc korun na metr čtvereční. Za Prahou následuje Jihomoravský kraj s průměrnou cenou přesahující 77 tisíc korun za metr čtvereční. V tomto kraji jsou nejdražší panelové byty v Brně, kde lze pořídit metr čtvereční za přibližně 94 tisíc korun. Dále jsou nejvyšší ceny ve Středočeském kraji s průměrnou cenou 66 tisíc a Plzeňském kraji s částkou přesahující 62 tisíc korun za metr čtvereční.

Nejlevnější panelové byty se naopak prodávají v Karlovarském a Ústeckém kraji, kde se jejich průměrná cena pohybuje okolo 29 tisíc za metr čtvereční. Je zajímavé, že například v Ústeckém kraji se cena panelových bytů za posledních šest let ztrojnásobila.

(red)