Aktuálně

Poptávka po bytech žene jejich bytů stále nahoru

Ceny bytů loni vzrostly o 11 %, ale příjmy obyvatelstva reálně jenom o 1-2 %. Již několik let je tempo růstu cen bytů dvouciferné a odborníci se dohadují, zda a případně kdy bublina na trhu s byty praskne a řada lidí bude nadále splácet majetek, který ztratil hodnotu. Díky nízkým úrokovým sazbám v roce 2020 banky zaznamenaly rekordní zájem o hypotéky. Levné úvěry přejí především investičním nákupům bytů. Uložení finančních prostředků do nemovitostí se jeví v rozbouřené době stále jako sázka na jistotu.

Na straně nabídky nahrávají novým developerským projektům levné podnikatelské úvěry.

„Na trhu s nemovitostmi stále převažuje poptávka nad nabídkou. Zejména ve městech a jejich blízkém okolí se stále staví méně bytů, než o kolik je zájem a kolik si lidé mohou dovolit koupit. Domnívám se tedy, že ceny bytů hlavně ve velkých městech klesat nebudou. Mnoho lidí má úspory a nákup, často druhého čistě investičního, bytu, je stále jedna z nemnoha možností přinášející dlouhodobý výnos ať už v podobě rostoucí hodnoty majetku, tak i průběžně díky nájemnému. Očekávám, že se tak podíl pronajímaných bytů ještě zvýší, protože vzroste počet lidí, kteří na hypotéku nedosáhnou a nájemní bydlení pro ně zůstane jedinou volbou,“ uvádí Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR.

„Pokud vůbec přijde pokles v bytové výstavbě, očekáváme jej nejdříve v roce 2022. V letošním roce máme nasmlouvané zakázky v projektech na podstatnou část roku 2021 a jejich počet převýšil loňský rok. Již v prvním čtvrtletí tohoto roku jsme dosáhli vyšších tržeb v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Připomínám, že srovnáváme předcovidové období s dnešním lockdownem. Jestliže bude stejný trend pokračovat, měli bychom mít v dalších měsících lepší tržby než loni. Budeme totiž už srovnávat měsíce následující po prvním uzavření ekonomiky v polovině března loňského roku,“ dodává Martin Dozrál.

(red)