KRAJE

Rozhovor: Budoucnost dostupných energií spočívá v komunitní energetice

Z dlouhodobého hlediska je pro mě klíčový rozvoj komunitní energetiky. Ta by měla výrazně pomoci větší energetické soběstačnosti nejen krajských organizací, ale i obcí, říká krajský náměstek Lukáš Dubec v rozhovoru pro Moravské hospodářství.

Jak se kraj staví k současnému stavu v oblasti energie a jejich úspor? Můžete uvést možnosti řešení z hlediska kraje?

Zdražování energií se nás týká stejně jako každé domácnosti nebo podniku. Bohužel nemůžeme nijak ovlivňovat cenu. A proto jsme se vydali cestou hledání úspor. Zejména se jedná o snižování energetické náročnosti budov, které patří kraji – zateplování, výměny oken a dveří, výměny zdrojů tepla atd. A těch je skutečně hodně – od velkých nemocnic, přes školy, domovy seniorů, sociální služby, až po muzea atd. Jedná se o velké investice, které musíme rozdělit do více etap, abychom je byli schopni pokrýt z krajského rozpočtu. Konkrétně na Krajském úřadě jsme o něco snížili teplotu vytápění, vyměnili i ty poslední klasické žárovky za úsporné LED. Na frekventovaných místech máme umístěná čidla, která automaticky rozsvěcí světlo a zároveň zhasínají.

Jaké konkrétní problémy jste dále řešili?

Kvůli  situaci na trhu s energiemi nám největší vrásky dělaly nevyzpytatelné platby za energie v příspěvkových organizacích kraje. V už tak napjatých rozpočtech se další úspory hledaly velmi složitě. Proto jsme ve dvou kolech (jaro a podzim 2022) museli přistoupit k finanční podpoře těchto organizací. Na podzim jsme školám poslali 70 milionů a muzeím a dalším kulturním příspěvkovým organizacím kraje 2 miliony Kč. Samostatnou kapitolou byla krajská zdravotnická zařízení. Pod kraj spadá 9 nemocnic, jihomoravská záchranka a další 4 zdravotnická zařízení. Ty všechny jsme v této situaci podpořili 30 miliony.

S výhledem na rok 2023 jsme ale čelili další výzvě. Kvůli turbulentním změnám jsme neměli zajištěné ceny energií například pro školy, nemocnice nebo domovy seniorů. A stejně jako ostatní kraje a města, jsme měli problém si zajistit předvídatelné a rozumné ceny od dodavatelů energií. Musím říci, že tuto nejistotu nám pomohlo vyřešit vládní zastropování cen energií. Díky němu jsme byli schopni propočítat náklady na energie pro rok 2023 a připravit se na ně.

V jaké míře se ceny energií promítnou do krajského rozpočtu na příští rok?

Aktuálně nás čeká schvalování krajského rozpočtu na rok 2023, v rámci kterého jsme museli na energie alokovat 400 milionů Kč. Dobrá zpráva je, že po poměrně dramatickém dění na trhu s energiemi, se nám díky krajské organizaci CEJIZA podařilo zajistit energie pro celý rok 2023. V tomto ohledu pevně věřím, že na rok 2024 se budeme moci vrátit k delším smlouvám a fixním cenám. 

Z dlouhodobého hlediska je pro mě klíčový rozvoj komunitní energetiky. Ta by měla výrazně pomoci větší energetické soběstačnosti nejen krajských organizací, ale i obcí. I proto jsem inicioval sérii seminářů pro vedení obcí s rozšířenou působností, které realizovala krajská inovační agentura JINAG. Moc dobře si uvědomujeme, že budoucnost dostupných energií spočívá právě v tomto modelu. A čím dříve pro tuto myšlenku nadchneme starostky a starosty jihomoravských obcí, tím dříve se nebudeme muset bát o účty za elektřinu a plyn.

(fuk)