Rozhovor: Vodojemy Žlutý kopec. Technickou památku evropského významu nestačí vidět jen jednou
Vodojemy se staly hned po představení první nádrže v roce 2020 Novinkou roku v anketě portálu Kudy z nudy. Nyní po kompletní rekonstrukci a březnovém otevření patří mezi top turistické cíle v Brně. „Hned se zařadily po bok těch nejvíce navštěvovaných brněnských památek, jako je hrad Špilberk či vila Tugendhat,“ říká v rozhovoru pro Moravské hospodářství Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra města Brna.
Jak hodnotíte uplynulé měsíce od otevření?
Čekali jsme mimořádný zájem. Vodojemy Žlutý kopec v Brně jsou totiž zcela mimořádné. Jedná se o technickou památku evropského významu. Od otevření koncem března tohoto roku navštívilo vodojemy téměř 30 tisíc lidí. Hned během zahajovacího víkendu, který jsme připravili ve spolupráci s festivalem Prototyp, přišlo 7 tisíc návštěvníků. Jsou to skvělá čísla, která svědčí o unikátnosti těchto magických prostor. Nestačí vám ale přijít jednou. Lákáme na opakované a různorodé zážitky z vodojemů podpořené uměním. Zahájili jsme dlouhodobý projekt VodojeMyArt, který bude pravidelně naplňovat vodojemy už nikoliv vodou, ale uměním – hudbou, světlem, “výtvarnem”. A zájem je i o komerční pronájmy.
Z hlediska návštěvnosti brněnských turistických cílů – jak si nyní stojí Vodojemy Žlutý kopec ve srovnání s ostatními?
Vodojemy se staly hned po otevření první nádrže v roce 2020 Novinkou roku v anketě portálu Kudy z nudy. Nyní patří mezi top turistické cíle v Brně a hned se zařadily po bok těch nejvíce navštěvovaných brněnských památek, jako je hrad Špilberk či vila Tugendhat. Jsme ale komplet otevření teprve tři měsíce. Všechno je teprve před námi.
TIC BRNO provozuje kromě vodojemů také další prostory Brněnského podzemí. Jedná se dlouhodobě o nejvíce vyhledávané turistické cíle pro návštěvníky Brna. Například do Kostnice u sv. Jakuba od března přišlo kolem 14 tisíc lidí a do Labyrintu pod Zelným trhem 10 tisíc.
Vodojemy jste prezentovali jako turistické lákadlo číslo jedna na tuto sezónu a avizovali kampaň pro návštěvníky z okolních států. Jaký je zájem ze strany zahraničních turistů?
Vodojemy začínáme masivně propagovat v rámci zahraničních kampaní, které cílí primárně na okolní státy a další vzdálenější trhy. Vsadili jsme na přitažlivou vizualitu vodojemů a umisťujeme ji nejen do online formátů, ale také do offline prostoru. Našim cílem je posílit tak návštěvnost Brna ze zahraničí. Chtěli bychom překonat současný poměr cizinců a Čechů ve vodojemech, který je teď cca 50 na 50.
A zahraničních produkcí? Při otevření jste hovořili o spolupráci s filmaři – rýsují se již nějaké konkrétní projekty?
Na lokačních prohlídkách zde již byly produkční týmy z Netflixu a Disney+, takže vodojemy mají ve svých portfoliích lokací. Nyní vše závisí především na tom, zda se budou v České republice natáčet filmy, pro které by se takto specifické prostory hodily. Věříme, že ano.
Co další projekty – světelné show, výstavy či koncerty – co dalšího chystáte, na co se mohou návštěvníci těšit?
Na konci května jsme uspořádali první akci nového projektu VodojeMyArt. Postupně si otvíráme cesty k různým umělcům, kteří by chtěli na naší vizi site-specific projektů ve vodojemech spolupracovat.
Koncerty šité na míru podzemním katedrálám jsou v plánu například v rámci festivalu Brno ŽIVĚ: s podtitulem Session 56 sec. Až do září se jednou měsíčně stane jedna z nádrží betonového vodojemu hudební laboratoří, ve které budou muzikanti utvářet skladby s využitím její 56sekundové ozvěny. Tyto akustické show budou rozšířením zážitku pro ty, kteří si zakoupí na ten den celodenní vstupenku do vodojemů bez průvodce a přijdou hodinu před koncem otevírací doby. Další koncert vás čeká 10. července, 14. srpna a 11. září.
Na konci června jsme umístili do betonového vodojemu novou verzi audiovizuální instalace Critical Level od spolku SVITAVA – transmedia art lab (Jiří Suchánek a Petr Bradáček), jejíž první podobu jste mohli vidět již na otevíracím víkendu. Instalace je nyní součástí běžných prohlídek a návštěvníci v temných zákoutích betonového chrámu zažijí laserové projekce a hudbu pracující s prostorem vodojemu.
Na podzim nás čeká další ročník úspěšného audiovizuálního festivalu Prototyp. A další spolupráce postupně vznikají. A před adventem se těšte na další dlouhodobou světelnou instalaci, která vás přenese do jiné dimenze!
Naším cílem je plně využít potenciál vodojemů, obohatit jejich návštěvu o umělecké zážitky a dát všem důvod se tam vracet při různých příležitostech.
Když opustíme Vodojemy na Žlutém kopci, plánujete zpřístupňovat další části brněnského podzemí? Jsou nějaké do budoucna další obdobně zajímavé/rozsáhle lokality?
Brněnské podzemí je rozsáhlé a rozmanité a určitě se ještě najdou další místa, která budou vhodná ke zpřístupnění pro návštěvníky. Jenom TIC BRNO teď spravuje 5 objektů podzemí, kromě vodojemů taky Kostnici u sv. Jakuba, Labyrint pod Zelným trhem, Kryt Denis pod Petrovem a Sklep pod Novou radnicí. Ve Sklepě jsme otevřeli novou, velmi moderní a multimediální expozici vloni, bývalý protiatomový Kryt Denis z těsně poválečné doby jsme zpřístupnili předloni. A nekončíme, v hledáčku máme další zajímavá místa. Máte se na co těšit!
Autor: Kamila Fuchsová