Stavební řízení urychlíme, slibuje vláda
Přestože nemovitosti neustále zdražují, zájem o ně je stále obrovský. Poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku. Pomoci může novela části stavebního zákona, která má podpořit digitalizaci a omezit byrokracii. Proces vyřizování stavebního povolení by mělo být možné provést kompletně online.
Nový stavební zákon přitom vstoupil v platnost teprve v červenci loňského roku. Senát sice návrh vrátil, Poslanecká sněmovna jej ale přehlasovala. Zákon nabývá účinnosti postupně. A právě některé kroky chce současná vládnoucí koalice zvrátit. Kromě podpory digitalizace chtějí zrušit plán počítající se vznikem krajských stavebních úřadů, které mají spadat pod Nejvyšší stavební úřad. Jednotlivé úřady by byly organizované v podobném stylu jako finanční správa.
Vládnoucí pětikoalice chce prosadit pouze vznik Specializovaného stavebního úřadu pro vyhrazené stavby jako železnice nebo přehrady. Nelíbí se jim, že pokud by začal fungovat původně schválený systém, přešly by stavební úřady pod stát. Vláda chce proto zatím pozastavit další účinnost zákona, než připraví nové kroky.
Během následujících měsíců vznikne v týmu ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) ve spolupráci s partnery a odbornou veřejností novela, která má za cíl napravit zákon schválený minulou vládou. „Zabráníme kolapsu stavebního řízení v ČR, který by byl důsledkem destrukce smíšeného modelu veřejné správy. Ve spolupráci se samosprávami a kraji (SMO ČR, SMS ČR a AK ČR) zákon změníme a zachováme stavební úřady na místní úrovni, kde rozhodují se znalostí prostředí. Začne fungovat specializovaný stavební úřad pro strategické a rozsáhlejší liniové stavby,“ slibuje vláda ve svém programovém prohlášení.
Novou podobu stavebního zákona měla za cíl i samotná koalice Pirátů se Starosty a nezávislými, kteří šli společně na podzim do komunálních voleb. Právě oni chtějí, aby se celý proces vyřizování stavebního povolení dal zařídit online. Zároveň prosazují zmírnění byrokracie, dále pak apelují na zrušení některých omezení.
Jako příklad zmiňují kolaudace, kdy v současné době nelze zkolaudovat ateliéry či nenormované byty. Právě v nich se podle koalice Pirátů se Starosty bydlí skvěle. „Jen nezapadají do desítky let starých tabulek. Regulace pročistíme a umožníme obcím, aby si vytvořily pravidla na míru,“ píše se v programovém prohlášení.
Podle specialisty na realitní trh Jana Boruty by pomohlo, kdyby se podrobně zanalyzoval pracovní čas úředníků na stavebním úřadě a na základě výsledků se jim nabídli nové nástroje, automatizaci, zázemí a správný motivační program. „Jsem přesvědčen, že řada úkonů jim zabírá zbytečně mnoho času. Tento čas je třeba analyzovat a neefektivity v maximální míře eliminovat. Výsledkem by byla rychlejší výstavba a levnější kapitál investora,“ míní Boruta, který založil nezávislý srovnávač realitních makléřů.
Aktuálně je projednávání nové podoby stavebního zákona v Poslanecké sněmovně odloženo. Další schůze na toto téma se pravděpodobně uskuteční v březnu, ale patrně se ještě pozměňovací návrh nebude schvalovat. K přerušení jednání došlo na návrh bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO). Důvod? Politička argumentovala tím, že nebyli zvolení všichni poslanci za členy výborů.
Dostálová samozřejmě původně schválenou podobu stavebního zákona předešlou vládou obhajovala. „Obsahuje pojistky proti nečinnosti úředníků a předchází situacím, že by někde nějaký úředník onemocněl a pracoviště by nemohlo fungovat. Pokud projde návrh na částečný odklad účinnosti, začnou fungovat dva stavební zákony: první pro jednoduché stavby a druhý pro vyhrazené stavby,“ zdůraznila Dostálová. Za stávající podobu zákona se postavila také poslankyně Berenika Peštová (ANO). Tvrdí, že starostové se bojí, že přijdou o pravomoc. „Tu ale stejně nemají, protože pravomoc náleží státu a oni ji vykonávají pouze v přenesené působnosti,“ upozorňovala Peštová.
Současná vláda si ale za svým postojem stojí. Podle jednoho z předkladatelů návrhu Marka Výborného (KDU-ČSL) je cílem zajistit, aby v následujících letech nedošlo ke kolapsu stavebního řízení. „Senát zcela jednoznačně svým hlasováním ukázal, že vládní stavební zákon je paskvil, který si vláda „ušila pro sebe na míru“, aniž by do procesu tvorby zákona zapojila důležité odborníky, obce, kraje a další. Stejně tak ani my vládní návrh zákona nepodpoříme, dokud se nevypořádá s našimi připomínkami. Chceme totiž opravdu moderní zákon, který vše, co slibuje, naplní také v praxi,“ prohlásil Výborný vloni, kdy předešlá vláda prosazovala svou podobu stavebního zákona.
Autor: Veronika Vindišová