AktuálněEKONOMIKA

Tenčí obaly i jiná barva podtácků. Tesco představilo, jak chrání životní prostředí

Společnost Tesco se zavázala stát se do roku 2050 celosvětově kompletně klimaticky neutrálním obchodním řetězcem, a to od výroby produktů přes jejich dopravu až po spotřebu. Jaké kroky k tomuto cíli již nyní společnost v České republice podniká, představila osobně v rámci projektu „Tesco pro planetu“ ambasadorka projektu a generální ředitelka Tesco ČR Katarína Navrátilová.

Mezi účastníky exkurze nechyběl ani hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, enviromentální specialistka společnosti SAKO Brno Jana Suzová či ředitel Potravinové banky pro Brno a Jihomoravský kraj Pavel Kosorin. 

Hosté postupně prošli sedm stanovišť, na kterých se seznámili například s prevencí plýtvání potravin, principy zdravého a udržitelného stravování, snižováním emisí v obchodech i v distribuci nebo optimalizací obalové strategie.

O tuny plastu méně

Opatření zavádí Tesco hned několik. V obchodech například pomocí využívání obnovitelných zdrojů energie či zaváděním LED osvětlení, při distribuci efektivní logistikou a optimálním vytížením nákladních vozů či optimalizací obalů s důrazem na jejich co největší recyklovatelnost.

Kromě rozsáhlého a propracovaného systému recyklace se Tesco aktivně snaží pomocí chytrých řešení o zamezení samotného vzniku odpadů. „Například díky zmenšení šířky obalu oblíbených oříšků o pouhý 1 centimetr se podaří nevyprodukovat půl tuny plastového odpadu ročně. U jiného produktu pak společnost ztenčila obal o neznatelných 20 mikronů, což přineslo roční úsporu celých deseti tun plastu,“ uvedla Katarína Navrátilová.

Zajímavý výsledek také přinesla spolupráce se společností SAKO Brno. Tesco se rozhodlo nahradit černé plastové podtácky u masných výrobků podtácky bílé barvy, a to z důvodu, aby je automatická třídicí linka zvládla mnohem lépe separovat. 

Firma rovněž klade velký důraz na zamezení plýtvání potravinami. Neprodané přebytky potravin prodejna daruje místním organizacím – Křesťanskému sboru Brno, Práhu jižní Morava a Potravinové bance pro Brno a Jihomoravský kraj.

(red)