KRAJE

V Brně může vzniknout unikátní centrum paliativní péče pro děti i dospělé

Odborná péče v posledních týdnech a dnech života, psychologická pomoc nejbližším i odlehčovací služba pro pečující osoby. Právě takový servis poskytne unikátní Univerzitní centrum paliativní péče s názvem Druhý domov. Vzniknout může v prostorách bývalé transfúzní stanice v brněnské Tomešově ulici. Určené bude především těžce nemocným a umírajícím dětem, lůžka ale nabídne také dospělým pacientům. Dětská paliativní péče přitom podle posledních statistik chybí v polovině České republiky. Podobná je situace i u nemocných dospělých.

Ojedinělé centrum, které propojí paliativní, hospicovou a respitní péči o děti a dospělé, může využít odbornost i špičkové technické zázemí nedalekého Masarykova onkologického ústavu. Své zkušenosti s péčí o nemocné děti poskytnou i lékaři z Dětské fakultní nemocnice v Brně. Centrum poslouží nejen Brňanům, ale celému Jihomoravskému kraji a okolí. „V našem ani v sousedních krajích není v současné době k dispozici zařízení, které by se o pacienty vyžadující paliativní péči komplexně postaralo. To se týká jak dospělých, tak dětí,“ vysvětluje význam Druhého domova doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D, zdravotnický náměstek Dětské nemocnice FN Brno.

Druhý domov tak může posloužit nejen rodinám z jižní Moravy, ale bude dostupný i pro pacienty z Vysočiny a Zlínského kraje. Celý koncept centra je navíc možné snadno aplikovat na Čechy i zbytek Moravy a vytvořit tak další podobné středisko.

Podle docenta Blatného je prožití složité doby blížícího se konce života v přítomnosti blízkých osob pro každého pacienta naprosto klíčové. „Spolu s jistotou, že je o dospělého nebo dítě dobře postaráno, a to v celostním pohledu starosti o tělo i duši, je to dle mého soudu právě to, co člověku pomůže vyrovnat se s jeho nelehkým osudem,“ doplňuje doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D.

Centrum plánuje nabídnout deset dětských lůžek pro paliativní péči, deset dětských lůžek pro respitní péči a hospicovou péči pak pěti dětem, které zde naleznou bezpečné a klidné prostředí. Kapacita pro dospělé bude dokonce dvojnásobná. Zázemí v univerzitním centru poslouží i pro potřeby mobilních služeb.

Projekt je navíc od počátku koncipovaný jako vědecké univerzitní centrum. Spoluprací s lékařskými fakultami v republice vznikne místo potřebného vzdělávání, vědy a výzkumu pro nové generace lékařů a lékařek, kteří se mnohdy nemají možnost osobně seznámit s nejnovějším trendy v oblasti paliativní péče. Druhý domov tak přispěje i ke zlepšení péče o nemocné děti i dospělé napříč obory.

„Pro vznik Univerzitního centra je navíc nyní příhodný čas. Je možné využít financování z fondů Evropské unie, která budování podobných center v současné době podporuje. Nezbytná bude ale také úzká spolupráce mezi krajem a státem,“ říká bývalý jihomoravský hejtman a současný poslanec Stanislav Juránek (KDU-ČSL), který celý projekt od začátku podporuje a chce se zasadit o jeho realizaci.

Díky Druhému domovu své využití najde i chátrající budova bývalé transfúzní stanice v Tomešově ulici. „Kraj od roku 2009 připravoval různé projekty, avšak žádné se nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce. Buď chyběla vůle, nebo peníze. V lokalitě prakticky uprostřed Brna tak leží ladem ideální pozemky pro Univerzitní centrum paliativní péče. Byla by velká škoda promarnit příležitost na zřízení tohoto centra s využitím prostředkům z Evropské unie,“ domnívá se Stanislav Juránek.

(red)