EKONOMIKANezařazené

Většina lidí utratila letos za letní dovolenou maximálně 30 tisíc

Není velkým překvapením, že v letošním létě vyrazilo na dovolenou o 13 % méně Čechů než v loňském roce. 73 % Čechů ji pak strávilo v České republice, zatímco v loňském roce to nebyla ani polovina. Vyplývá to z průzkumu společnosti Perfect Crowd pro Home Credit. Koronavirová krize změnila priority lidí, posunula nákupní chování od nezbytných věcí směrem ke zbytným. Obavy z nákazy při cestování se promítly i do rozhodnutí, kam jet na dovolenou anebo zda ji vůbec letos absolvovat.

Ti, kteří se přesto rozhodli strávit letošní letní dovolenou v zahraničí, vyrazili nejčastěji do Chorvatska a na Slovensko. Díky koronaviru měli Češi omezenou volbu, kam jet na dovolenou, často se ještě v průběhu léta měnily podmínky, za jakých se do dané destinace mohlo přicestovat. Lidé buď vraceli na poslední chvíli nakoupené zájezdy anebo se naopak rozhodovali pár dní před dovolenou, jakou destinaci zvolit. Mnoho Čechů proto dalo přednost jistotě v ČR.

Jak Češi dovolenou financovali?

Devět z deseti respondentů odpovědělo, že celkové náklady na jejich letní dovolenou byly do maximální výše 30 000 Kč.

Drtivá většina dovolenou financovala z úspor nebo z běžné výplaty. Jednotky procent lidí si na dovolenou půjčovali, například od příbuzných nebo kamarádů. Pouhé 2 % dotázaných si vzalo na výdaje na dovolenou komerční půjčku buď od banky, nebo nebankovního poskytovatele. „Češi se v letních měsících zachovali rozumně a naprostá většina z nich si na dovolenou nepůjčovala. Snažíme se vždy klienty poučovat, že dovolená není výdaj, kvůli kterému se má zadlužit. Doba užívání předmětu půjčky by měla ´přežít´ dobu splácení. Po půjčce lze sáhnout, pokud se například rozbije pračka nebo je potřeba krátkodobě překonat negativní cash flow. Mělo by se jednat o nezbytné výdaje, obecně na dárky nebo dovolené čili na zbytné věci si raději nepůjčovat,“ radí Miroslav Zborovský, finanční ombudsman klientů Home Credit.

Více než polovina lidí utratila za letošní dovolenou méně peněz ve srovnání s loňským rokem. 33 % dokonce uvedlo, že výrazně méně. Tady se jednoznačně projevila jednak obava z nákazy, menší nabídka vzdálenějších destinací, ale i strach lidí spojený s nastupující krizí. Lidé zkrátka raději šetřili.

Právě kvůli obavám z nákazy nejelo do zahraničí 40 % respondentů, a to také uvedli jako hlavní důvod, proč za dovolenou ušetřili. 22 % dotázaných raději omezila výdaje na dovolenou kvůli strachu ze ztráty zaměstnání nebo ze snížení příjmů. U 12 % lidí se již nižší příjmy kvůli koronaviru projevily, ať už díky ztrátě zaměstnání nebo menšímu měsíčního výdělku.

Tři lidé z deseti berou ušetřené peníze z letošní dovolené jako potřebnou finanční rezervu. 42 % je pak vloží do vybavení domácnosti nebo rekonstrukce.

Polovina respondentů uvedla, že by s omezením cestování do zahraničí i roce 2021 měla problém, až 42 % lidem by to vůbec nevadilo.

(red)