Vjezdu do centra zabrání „chytré“ sloupky, chrání i děti
Jako omezit vjezd do centra řidičům, kteří nemají oprávnění nebo ochránit děti u škol, kde je hustý provoz? To řeší města a obce napříč republikou. Velkým pomocníkem jsou výsuvné sloupky, které lze ovládat dálkově. Zapadají do konceptu Smart dopravy, kterou radnice rozšiřují.
Smart systém regulace dopravy dlouhodobě buduje město Zlín. Nedávno přidalo nový prvek, a sice moderní sloupky napojené na dohledové centrum Technických služeb Zlín. Hlídají provoz ve Školní ulici, kudy v ranních hodinách proudí stovky dětí do škol. Velký počet osob se tam pohybuje i během různých akcí v parku. Prostřednictvím chytrých sloupků je zde možné omezit režim vjezdu. Zvýší se tak bezpečí a komfort pro pěší.
„Chceme, aby byla Školní opravdu pěší zónou, tedy bezpečným a příjemným místem pro obyvatele i návštěvníky. Nové sloupky pomohou ukončit současný chaos, kdy byl vjezd regulován vymezenými časy pro zásobování, které se nemění,“ říká radní pro dopravu Václav Kovář.
Výhoda těchto sloupků spočívá ve schopnosti rychle a spolehlivě vysunout se z podlahy nebo z vozovky a následně se zase sklouznout zpět. To vše prostřednictvím dálkového ovládání. Existují i sloupky, které pokud se v určité oblasti vyskytuje vysoká úroveň znečištění ovzduší, mohou být sloupky automaticky vysouvány, aby omezily provoz vozidel, a snížily tak emise.
Omezení v historickém centru
Výsuvné sloupky se budou instalovat na nových místech také v Brně. Město totiž mění organizaci dopravy v historickém centru. „Doprava v historickém centru města je dlouho diskutované téma. Bohužel se časem ukázalo, že nynější systém řidiči často nerespektují, proto přicházíme s komplexní změnou, jejímž cílem je postupně centrum zklidnit a automobily pouštět pouze tam, kde je to nezbytné. Veškerá opatření jsme projednali s městskou částí, strážníky, policisty, kolegy z dopravního podniku a následně i na úrovni vedení města,“ vysvětluje radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.
Jednou z hlavních změn je důsledná kontrola přikázaného odbočení z Masarykovy ulice na Jánskou. Nově zde totiž budou umístěny kamery, které to budou hlídat. „Navíc se na Masarykovu řidiči bez oprávnění vůbec nedostanou, a to díky výsuvným sloupků, které se tu nainstalují na přelomu léta a podzimu,“ dodává Kratochvíl.
Změn, které čekají řidiče v historickém centru Brně je hned několik. Také chytré sloupky přibudou na více místech. A jak to bude vypadat konkrétně? Přikázaný směr na Jánskou bude hlídat kamerový systém. Sloupky přibydou při vjezdu na Masarykovu z Nádražní, mezi náměstím Svobody a Masarykovou a také na Rašínově. Spouštět se budou při průjezdu tramvaje nebo vozidla s oprávněním. Ty na náměstí Svobody a Rašínově se využijí při pořádání vánočních trhů.
To ale zdaleka není všechno. Řidiči musí počítat se zákazem vjezdu na ulici Veselou, vyjma rezidentů a návštěvníků či klientů obchodního centra Velký Špalíček. Oprávněnost vjezdu bude opět střežit kamerový systém. Zároveň se na křižovatce Husovy a Solniční nainstaluje ukazatel obsazenosti parkovacích míst v nákupním centru, aby řidiči poznali, zda mohou na Veselou a následně do Špalíčku vjet, či nikoliv. Parkovací místa na Dominikánském náměstí budou zrušena, prostor budou moci využít podniky pro své zahrádky či posezení. Ulice Veselá by se po dokončení Janáčkova kulturního centra a nutné opravě měla stát pěší zónou.
Město Brno zároveň zredukuje počet oprávnění vjezdu do historického cesta. Podle Kratochvíla totiž podněty občanů často mířily na to, že se v centru pohybuje příliš mnoho aut Proto výrazně omezíme počty povolenek, a to o několik tisíc. „Do centra vjedou pouze rezidenti, abonenti, vlastníci parkovacích stání, lidé s kartou ZTP a ZTP/P, sociální a zdravotní služby, vozy integrovaného záchranného systému nebo výjimečně auta společností zajišťujících technickou infrastrukturu. Služby pro rezidenty jako opraváři nebo dovoz zboží budou povoleny pouze v časech pro zásobování, tedy od 4 do 11 hodin. Zákaz bude nově platit pro vozidla taxi nebo zásilkových služeb,“ vysvětluje Kratochvíl.
Parkovali až u vchodu
K instalaci výsuvných sloupků v loňském roce přistoupili také v Ostravě. Konkrétně u u Nové Karoliny, kde řidiči nerespektovali zákaz a vjížděli do pěší zóny. Netýká se to nejen kurýrů a zásobování, ale í běžných návštěvníků, kteří mnohdy zastavovali pomalu až u vchodu do obchodního centra místo toho, aby zaparkovali v garáži. „Na Náměstí Biskupa Bruna a v Jantarové ulici je pěší zóna, ale bohužel to tak často nevypadá. Auta zajíždí tam, kde nemají co dělat. Výsledkem je zničená, draze vybudovaná dlažba. Prostor, který měl sloužit lidem, byl znehodnocen,“ zdůvodňuje primátor Ostravy Jan Dohnal.
Autor: Veronika Vindišová

