KRAJE

Voda a sucho na jižní Moravě: Výzvy a adaptace na změnu klimatu

Jižní Morava je jedním z nejvíce suchem postižených regionů v České republice. Tento problém se každým rokem zhoršuje vlivem globálních klimatických změn, které přinášejí delší období sucha, nižší srážky a vyšší průměrné teploty. Tyto klimatické jevy dlouhodobě negativně ovlivňují vodní zdroje v kraji, což představuje vážnou výzvu nejen pro obyvatele regionu, ale také pro zemědělce a celý ekosystém. Snižující se dostupnost vody má zásadní dopad na zemědělskou produkci, která je v tomto kraji tradičně jednou z hlavních hospodářských činností. Vysychající půda, snižující se hladiny podzemních vod a klesající objem srážek vedou ke zhoršení podmínek pro pěstování plodin a chov zvířat.

Zároveň tyto změny přinášejí potřebu rychlých a efektivních adaptačních opatření, která by zajistila udržitelnou budoucnost nejen pro zemědělství, ale i pro celý region. Odpovědí na tuto výzvu musí být promyšlená a koordinovaná opatření, která budou dlouhodobě přispívat k zadržování vody v krajině, k posilování ekosystémových služeb a k rozvoji trvale udržitelných postupů ve správě půdy a vodních zdrojů.

Jedním z klíčových kroků na cestě k přizpůsobení se změně klimatu je finanční podpora projektů a realizací adaptačních opatření. Jihomoravský kraj se v tomto ohledu aktivně zapojuje a podporuje iniciativy zaměřené na posilování odolnosti krajiny vůči změnám klimatu. Kraj sice vlastní pouze drobné, neucelené pozemky, což mu omezuje možnosti realizovat rozsáhlejší projekty na vlastním území, ale aktivně vyhledává vhodné lokality pro tvorbu adaptačních opatření, jako jsou biocentra, biokoridory a další krajinotvorné prvky. Tyto projekty mají sloužit nejen ke zvýšení biodiverzity a zadržování vody v krajině, ale také jako vzorové příklady pro inspiraci dalších subjektů, jako jsou samosprávy a soukromí zemědělci. Kraj tímto způsobem nejen přispívá k ochraně přírody, ale také podporuje zapojení dalších aktérů do realizace nezbytných opatření.

Vodohospodářská infrastruktura

Adaptace na změnu klimatu je úzce spjata s efektivní správou vodních zdrojů, která musí reagovat na rostoucí potřebu udržitelného nakládání s vodou. Mnoho obcí na jižní Moravě stále čelí problémům s nedostatečně rozvinutou infrastrukturou pro zásobování pitnou vodou a nakládání s odpadními vodami. Kraj si uvědomuje, že tyto problémy představují klíčovou výzvu pro udržitelnost venkovských oblastí, a proto navyšuje podporu projektům zaměřeným na zlepšení vodohospodářské infrastruktury. Prioritou je zajistit, aby všechny obce měly spolehlivý přístup k čisté pitné vodě a aby byl zaveden vyhovující kanalizační systém, který by zajišťoval efektivní odvod a čištění odpadních vod.

Tato opatření jsou nezbytná nejen z pohledu zajištění základních potřeb obyvatel, ale také z hlediska ochrany přírodních zdrojů. Kvalitní vodohospodářská infrastruktura totiž přispívá k lepšímu hospodaření s vodou v krajině a zajišťuje, že i v obdobích sucha budou místní zdroje vody dostatečné. Jihomoravský kraj proto dlouhodobě investuje do modernizace a rozšíření vodovodních a kanalizačních sítí v regionech, které tyto projekty nejvíce potřebují. Kromě toho podporuje také realizaci menších, lokálních projektů, které jsou zaměřené na zvýšení kapacity k zadržování vody v krajině, například výstavbu retenčních nádrží či revitalizaci stávajících vodních toků a mokřadů.

Závěr

Sucho a klimatické změny, které zasahují jižní Moravu, představují dlouhodobou a komplexní výzvu, která vyžaduje široký soubor řešení. Adaptace krajiny na tyto změny, zlepšení vodohospodářské infrastruktury a podpora udržitelného rozvoje venkova jsou klíčovými kroky k ochraně životního prostředí i k zajištění kvalitního života obyvatel regionu. Jihomoravský kraj nezůstává v této otázce pasivní a aktivně podporuje projekty, které přispívají k řešení těchto problémů.

Investice do vodního hospodářství a do projektů, které přispívají k zadržování vody v krajině, jsou nezbytné pro dlouhodobou udržitelnost jižní Moravy. Předními cíli jsou podpora biodiverzity, zlepšení kvality půdy a zajištění dostatečného množství vody nejen pro zemědělské účely, ale i pro domácnosti a další potřeby regionu. Kraj se zároveň snaží být inspirací pro ostatní regiony i subjekty a sloužit jako příklad aktivního přístupu k řešení klimatických výzev. I nadále bude kraj spolupracovat s obcemi, zemědělci a dalšími aktéry na zajištění toho, aby adaptace na klimatické změny byla součástí každodenního života na jižní Moravě.

Zajištění udržitelného a bezpečného vodního hospodářství je základním předpokladem pro rozvoj regionu a pro ochranu přírodních zdrojů, které jsou nezbytné pro životní prostředí i pro hospodářství. Jihomoravský kraj si plně uvědomuje důležitost těchto investic a bude nadále podporovat všechny projekty, které přispívají k ochraně vody a ke zlepšení podmínek v krajině, aby byla jižní Morava i v budoucnu regionem, kde se dobře žije.

Autor: Lukáš Dubec, 1. náměstek hejtmana v oblasti životního prostředí, participace a otevřenost, Krajský úřad Jihomoravského kraje