AktuálněKRAJE

Zálohování PET lahví a plechovek vláda schválila

Novelu zákona o obalech, která zavádí zálohový systém na PET lahve a kovové plechovky, vláda na svém zasedání schválila. Podle ministerstva se počítá se čtyřkorunovou výší zálohy, její přesnou cenu ale stanoví až vyhláška k novele. Předlohu nyní dostane k projednání Parlament.

Cílem má být zvýšení míry recyklace a omezení množství odpadu v přírodě. Návrh rovněž zahrnuje povinnosti týkající se reklamních letáků. Chce zavést recyklační poplatek pro jejich výrobce a omezit plošnou distribuci těm, kteří o reklamní letáky zájem nemají.

Ministerstvo podle důvodové zprávy navrhuje, aby předpis obecně nabyl účinnosti 1. ledna 2025, zálohový systém by se ale měl spustit o rok později.

11 tisíc sběrných míst

Podle chystané novely zákona o obalech už nebudou PET lahve a plechovky od nápojů patřit do žlutých kontejnerů na plast. Po celé České republice má vzniknout asi 11 000 sběrných míst, kam budou moci lidé zálohované obaly nosit. Zálohový systém bude dostupný ve všech prodejnách nad 50 m čtverečních, na čerpacích stanicích a PET lahve a plechovky budou povinně vybírat například i on-line prodejci potravin. Odběrná místa budou zřízena i v obcích nad 300 obyvatel, ve kterých není prodejna nad 50 m čtverečních. Záloha na PET lahve a plechovky má být jednotná, předběžně je stanovena na 4 koruny.

Zálohované budou plastové lahve a plechovky o objemu 0,1 litru až 3 litry od nealkoholických nápojů a alkoholických nápojů do 15 procent alkoholu. Zálohy se nebudou týkat obalů na mléko a mléčné nápoje, obalů od octa a oleje a obalů na nápoje s obsahem alkoholu nad 15 procent.

Oproti dosavadnímu třídění odpadu přinese povinné zálohování změnu také v tom, že vytříděné obaly se budou vybírat nepoškozené a s původní etiketou. „Díky zálohování se nám podaří skutečně z použitých nápojových lahví a plechovek vyrobit zase nové. To se teď neděje, z recyklovaných plastových lahví se vyrábí maximálně mikiny nebo koberečky do aut. Chceme také, aby se PET lahve a plechovky nepovalovaly v ulicích, v parcích ani v příkopech. A navíc zálohování přinese nejen Praze, ale všem obcím a městům přilepšení do rozpočtu. A pomocí zálohového systému splníme i nastavené požadavky evropské směrnice,“ vysvětlil ministr životního prostředí Petr Hladík.

Povinné zálohování nápojových obalů by mělo omezit množství nevyužitých PET lahví a plechovek. „Ročně se u nás prodá zhruba 1,8 miliard kusů PET lahví a dalších 800 milionů kusů plechovek. Mimo tříděný odpad skončí přibližně každá pátá PET lahev, a u plechovek dokonce tři ze čtyř. Zálohový systém počítá s postupným náběhem od poloviny roku 2025, plně funkční by měl být zhruba na začátku roku 2026. Postupně by měl dosáhnout cíle zpětného odběru 90 % plastových nápojových lahví a kovových nádob na nápoje uvedených na trh,“ uvedla tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.

Součástí novely zákona bude například i zpoplatnění reklamních letáků. „Snahou ministerstva je narovnat současný nevyvážený systém, kdy za odvoz a recyklaci reklamních letáků platí obce a nikoliv ti, kteří je dostávají na trh,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Právě ze zpoplatněných letáků, ale například i z nevybraných záloh chce ministerstvo kompenzovat obcím budoucí výpadek příjmů z prodeje vytříděných PET lahví, které nyní končí ve žlutých kontejnerech.

Chystaná novela má ale i své odpůrce

Například dle výkonného ředitele České asociace odpadového hospodářství Petra Havelky nebude ekologický efekt zálohování vybraných obalů takový, jaký Ministerstvo životního prostředí slibuje. „Dva příklady vlivu zálohování na životní prostředí. Jen spotřeba elektrické energie zálohovacích automatů se za rok podle zprávy MŽP rovná spotřebě 6300 domácností, tedy spotřebě jednoho malého města. Další příklad. Navrhovaný systém bude dle zprávy MŽP potřebovat ročně více než 10 000 000 kusů velkých plastových pytlů a dalších 2 500 000 pytlů u operátora. To myslím, není dobrý vzkaz pro uhlíkovou stopu a pro přírodu. Takových příkladů je mnohem více. To vše jen kvůli navýšení sběru ze současně sbíraných 43 tisíc tun ročně o 5 tisíc tun PET lahví do roku 2029,“ přiblížil Havelka.

Nesouhlas s novým systémem se ozývá i z řad vedení měst. „Jsem jednoznačně proti zavedení zálohování. Navrhovaný systém se snaží řešit to, co je už vyřešeno. Podle mě se jedná o ekonomickou záležitost, protože zavedením zálohování PET lahví se z tříděného odpadu obcím vezme to jediné, co je v něm cenné,“ řekl například starosta Letovic Petr Novotný.

Podobný názor sdílí i další starostové. „Před deseti lety se razil nějaký trend, lidé se velmi dobře naučili třídit odpad, my jsme investovali do technologie, máme vlastní svoz, svozový vůz, proškolili jsme zaměstnance. Odpad dotřiďujeme a plasty prodáváme. Naučili jsme se s tím pracovat a začalo to fungovat dobře. Teď nám ale z toho systému vezmou to, co je nejcennější. Nevěřím tomu, že by tento výpadek mohly pokrýt slibované kompenzace. Zatím se tedy na novelu nijak nepřipravujeme, doufám, že nakonec k jejímu schválení nedojde,“ uvedl starosta Bojkovic Petr Viceník.

Ani u starosty města Odry Libora Helise se novela nesetkala s přijetím. „Češi jsou naučeni perfektně třídit odpad, takže dalšímu třídění tato novela nepomůže, navíc pro lidi bude překážka nosit někam do obchodu prázdné obaly,“ uvedl Helis.

Naopak například starosta Svitav David Šimek v novele zákona vidí pozitiva. „Teď se velmi řeší ekologie. Je velká šance, že díky zálohování budou PET lahve opět použité jako PET lahve. Navíc se ušetří za svoz, linky, kam by se PET lahve a plechovky vracely umí mnohem efektivněji odpad slisovat. Toho se nyní v klasických kontejnerech nedaří dosáhnout, takže kvůli špatně sešlapaným PET lahvím vozí svozové vozy vzduch,“ vysvětlil Šimek s tím, že propadu příjmu pro města a obce z prodeje odpadu se nebojí. „Dle novely mají obce a města získat jiné finance, například z letáků. Ve finále by se tedy systém rozkolísat neměl,“ uvedl Šimek.

(red)