Nezařazené

Zelené střechy v Brně získaly ocenění E.ON Energy Globe v kategorii Čistý vzduch

Podpora zelených střech v Brně získala ocenění E.ON Energy Globe v kategorii Čistý vzduch. Projekt brněnského magistrátu tak zaznamenal fantastický úspěch. Do finále jej poslala odborná porota, o vítězství pak rozhodla veřejnost svým hlasováním. Vyhlášení vítězů se uskutečnilo v sobotu 24. října 2020.

Brněnský magistrát spustil dotační program na vytváření zelených střech v roce 2019. Loni podpořil 105 projektů. Letos si kromě dotační podpory desítek zelených střech připisuje další úspěch. Tím je právě vítězstvív  E.ON Energy Globe v kategorii Čistý vzduch.

Proč má být střecha zelená?

Zelené střechy mají pozitivní vliv na lokální klima ve městech, pomáhají zadržovat vodu a také přispívají k čistšímu ovzduší. V Brně se proto snaží majitele domů motivovat k jejich stavbě právě dotační podporou.

Mnoho evropských měst si uvědomuje důležitost zelených střech pro čistotu ovzduší i kvalitu života ve městech a jejich výstavbu podporuje. V souladu s tímto trendem spustilo Brno jako jediné město v Česku dotační program, který pomáhá soukromým stavebníkům zelené střechy na jejich domech realizovat. Na program vyčlenilo město v posledních dvou letech vždy 19 milionů korun.

Podpora stavby vegetačních střech umožní zvýšit plochu zeleně na území města. Střechy s vegetací lépe zadržují vodu a přispívají tak ke snižování dopadů sucha. Důležitá je i role zelených střech ve snižování prašnosti. Čím více zelených střech se ve městě postaví, tím lépe se bude jeho obyvatelů dýchat.

V čem je projekt výjimečný?

  • Jediný projekt městské podpory pro stavebníky zelených střech v ČR.
  • Rozvoj výstavby potřebných zelených střech na území města.
  • Pozitivní vliv na čistotu ovzduší a mikroklima ve městě.
  • Vliv na snižování emisí CO2 a snižování dopadů klimatických změn.

Ve finále se projekt ve své kategorii utkal s firmou C-Energy z Plané nad Lužnicí a jejím moderním energetickým zdrojem, který v obci nahradil původní tepelnou elektrárnu.

Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala téměř tři tisíce projektů.

Autor: red