Aktuálně

Zprávy z nejžhavějšího místa na frontě

Roman Slobodyan bojuje za svobodu Ukrajiny v okolí města Bachmut na místě, které je dějištěm vůbec nejostřejších bojů. Působí jako velitel jednotky využívající raketomet Grad. Často střílí projektily české výroby. Zeptali jsme se ho.

Jak se za posledních devět měsíců změnila morálka a situace ukrajinské armády?

Morálka v ukrajinské armádě je vždy na vysoké úrovni. Ano, můžeme se trochu fyzicky unavit, ale naše motivace je vždy vysoká. Bojujeme za naši budoucnost, za budoucnost celého demokratického světa. Ukrajinská armáda posílila především díky podpoře Evropy a USA, nyní se nejen bráníme, ale vedeme protiofenzivní akce. Západní zbraně nás nesmírně posílily.

Kde bojuješ a jaký je největší úspěch vaší armádní jednotky za války?

Nyní jsme já a moje jednotka v oblasti města Bachmut. Je to jedno z nejžhavějších míst na frontě. Moje jednotka bránila města Popasna, Lysyčansk, Zolote, podílela se na osvobozování Chersonské oblasti. Na náš účet jdou desítky zničených nepřátelských vozidel a vojáků. Nyní je naším úkolem zastavit postup nepřítele a pokusit se přejít k útočným akcím. Bohužel ne vždy je možné postoupit, někdy je nutné ustoupit, aby bylo možné zasadit zničující úder s novými silami.

Jak jste připraveni na zimu?

Jsme připraveni bojovat za každého počasí. Jsme připraveni na silný chlad, když země dostatečně zmrzne – bude mnohem snazší zaútočit. Jsme mnohem lépe vybaveni teplým oblečením než Rusové. Máme ale velký strach o naše příbuzné v týlu, kvůli neustálému ostřelování kritické infrastruktury jsou miliony Ukrajinců neustále bez elektřiny a tepla.

Jakou podporu byste od Čechů potřebovali?

Pokud jde o podporu, budeme i nadále potřebovat vybavení, zejména k protiletecké obraně, a granáty. Vyzýváme také nejen Českou republiku, ale celý civilizovaný svět k prohlášení Ruska za teroristickou země. Tato vražedná země nemá právo být členem OSN. Jsme velmi vděčni občanům České republiky za vaši podporu, doufáme, že nebude klesat a pomůže nám porazit tuto říši zla.

ROMAN SLOBODYAN VEDE JEDNOTKU OBSLUHUJÍCÍ RAKETOMET GRAD
Zničili díky němu velké množství ruské techniky.
UKRAJINA RUSY PŘEVYŠUJE MORÁLKOU A ODHODLÁNÍM.
Bude to stačit na vítězství?

Ladislav Koubek