AktuálněMĚSTA

URBIS poradí obcím, jak na překonání krize po koronaviru

Přes padesát témat představí odborný program konference URBIS SMART CITY FAIR, která se na brněnském výstavišti koná od 2. do 4. září. Organizátoři vybrali šest hlavních okruhů, kterým se budou přednášky věnovat. Jde o digitalizaci, životní prostředí, služby, řízení, budoucnost a přínosy chytrých měst.

Témata představí čeští i evropští odborníci na chytrá města. Pořadatelé mají přitom za cíl ukázat praktická řešení. „Snažíme se, aby si lidé z veletrhu odnesli nápady a inspiraci, které pak realizují ve svých obcích,“ uvedl ředitel projektu Martin Videczký. Dodal, že v programu zohlednili i koronavirovou krizi, která zasáhla jak samosprávy, tak i občany. Odkryla ale nové možnosti pro chytrá řešení. „I proto motto letošního ročníku zní: Musíme si pomáhat v šíření znalostí, cílení a dosažení výsledků,“ řekl Videczký.

Prvním okruhem, který budou na výstavišti experti řešit, je změna klimatu. „Zaměříme se třeba na to, jak se bránit suchu či jak lze využít dešťovou vodu,“ informovala mluvčí veletrhu Aneta Valová. Následovat bude diskuze o digitalizaci. „Samosprávám poradíme, jaké elektronické služby nabízet občanům. Návštěvníci také zjistí, jak se bránit před kyberútoky,“ sdělila Valová.

Na programu je také blok o službách. „Budeme rozebírat energetické úspory či infrastrukturu pro elektromobilitu,“ nastínila mluvčí. První den uzavře diskuze o řízení. „Ta může posloužit k podpoře či znovu nastartování lokální ekonomiky. Program ukončíme diskuzí na téma dalších možných krizových situací. Poradíme také, jak se na ně připravit,“ podotkl koordinátor programu Jaroslav Kacer.

Praktické ukázky v terénu i na workshopech

Návštěvníky čeká také „pohled do budoucnosti“, a to díky panelové diskuzi zástupců českých a slovenských krajů, která vzniká ve spolupráci s ČTK.

Účastníci také budou moci nahlédnout přímo pod pokličku prezentovaných řešení. „Díky spolupráci s brněnskými městskými firmami ukážeme zájemcům chytrá řešení v praxi,“ vyzdvihla Valová. Doplnila, že lidé se podívají třeba do brněnských tepláren, Dopravního podniku města Brna či Brněnských komunikací.

Autor: red