EKONOMIKA

I stavební produkce trpí koronavirovou infekcí

Pokračující pandemická omezení dopadající na nižší investiční aktivitu hlavně v privátním sektoru a horší lednové počasí, to jsou hlavní faktory, které ovlivnily výkonost českých stavebníků na počátku letošního roku. 

První důvod je dlouhodobějšího charakteru, když ekonomická recese způsobená pandemií omezuje investiční aktivitu, zejména tu, která má dopad do stavební výroby, tj. budování nových výrobních kapacit. Opotí loňskému lednu, kdy nám do začátku pandemie zbývaly ještě cirka dva měsíce, tak byla stavební produkce nižší o 5,2 %. Pozemní stavitelství na tom bylo s propadem o 6,5 % hůře. Naopak produkce inženýrského stavitelství byla o 0,1 % výše. Zde je vidět investiční aktivita státu ve světle loňských rekordních investičních výdajů eráru.

Pokračující nepříznivá pandemická situace, ani v před hledící statistiky nám příliš optimismu do žil nevlévají. Proti loňskému lednu vydaly letos stavení úřady o 12,3 % méně stavebních povolení, orientační hodnota těchto povolení byla nižší o 8,3 %. Při pohledu na statistiky bytové výstavby možná na první pohled potěší o 111,5 % meziročně více dokončených bytů. Mnohem horší je ale zpráva, že bylo meziročně o 11,3 % méně zahájeno nových bytů. To příliš naděje na zlepšení situace na trhu s byty do budoucna nedává.

Autor: Jan Vejmělek