AktuálněSTÁT

Vlastimil Válek: Chceme podpořit oblast veřejného zdraví programy na podporu prevence a zdravou výživu

Prevence je nejefektivnější přístup, jak předcházet nemocem, zvyšovat kvalitu života a podporovat zdraví. Pak je důležité zaměřit se na posílení vzdělávání lékařů, mladých vědců a výzkumníků. Budeme zjednodušovat předatestační přípravu, kontrolovat její kvalitu. Říká v rozhovoru pro Moravské hospodářství ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Jak hodnotíte prvních devět měsíců svého působení ve funkci?

Povedlo se nám za tu krátkou dobu spoustu věcí. Úspěšně bojujeme s covidem a připravujeme se na případnou podzimní vlnu. Umožnili jsme očkování 4. dávkou a k tomu spustili možnost si na něj zarezervovat termín. Má to úspěch. Už přes 193 tisíc lidí si pro druhou posilovací dávku přišlo.

Letošní rok nás také zasáhlo Putinovo rozpoutání války na Ukrajině. Potěšila nás však obrovská vlna solidarity od lidí, kterým není osud této země lhostejný. A také Ministerstvo zdravotnictví pomáhá. Celkově jsme v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajinu vyslali ve spolupráci s darujícími společnostmi deset kamionů léčivých přípravků v celkovém počtu okolo 900 000 balení a souhrnné finanční hodnotě téměř 37, 3 milionů Kč. Pomáháme však i u nás. V souvislosti se začleňováním ukrajinských uprchlíků se ministerstvu daří zapojit ukrajinské lékaře a zdravotníky do českého zdravotnického systému. Na ministerstvo dorazilo nespočet žádostí o umožnění odborné praxe a zároveň žádostí o možnost absolvování aprobační zkoušky. A pak také české předsednictví v Radě EU. Velmi mě těší námi zvolené priority pro oblast zdravotnictví, neboť sám, jako lékař je považuji za velmi důležité.

Jako priority svého resortu v rámci českého předsednictví v EU jste označil péči o onkologické pacienty a zajištění dostupnosti nejmodernějších léků ve všech zemích. Co konkrétně jste v této oblasti již podnikl a co plánujete?

Česká péče o onkologické pacienty je špičková. Chceme, aby byla napříč státy a Evropou stejně kvalitní a dostupná. Musíme vyřešit tři základní body. První z nich je práce s daty. Je potřeba, aby bylo možné data maximálně sdílet, aby byla využitelná pro vědu a dostupnost léků a zároveň, aby byla maximálně zabezpečená. Druhá věc jsou screeningové programy a otázka jejich standardizace, aby všichni obyvatelé EU dostali stejnou preventivní péči. A třetím bodem je vznik nových center, aby nikdo neměl péči příliš daleko a dostal ji všude stejně kvalitní. U nás máme v téměř každém kraji onkologické centrum. Chybí pouze v Karlovarském kraji, kde máme v plánu ho udělat také. Touto sítí center jsme v Evropě unikátní a je to model, který lze aplikovat i jinde.

Z Ukrajiny k nám uprchly tisíce zdravotníků. Jak se daří jejich zapojení do péče o pacienty v ČR? Víte o příkladech dobré praxe?

Začleňování zdravotnických pracovníků z řad ukrajinských uprchlíků se daří. Ministerstvo zdravotnictví nabízí dvě formy odborné praxe, a sice krátkodobou na 3 měsíce a dlouhodobou na více než 3 měsíce, ale méně než jeden rok. V této souvislosti je nutné zmínit, že ukrajinští zdravotníci pracující pod odborným dohledem. Samostatné úkony budou moci provádět, až po vyřízení nutné dokumentace, jako je například nostrifikace diplomu a v neposlední řadě složení aprobační zkoušky.

Jaké jsou tři Vaše hlavní priority pro české zdravotnictví na následující rok?

Chceme podpořit oblast veřejného zdraví programy na podporu prevence a zdravou výživu. Prevence je nejefektivnější přístup, jak předcházet nemocem, zvyšovat kvalitu života a podporovat zdraví. Pak je důležité zaměřit se na posílení vzdělávání lékařů, mladých vědců a výzkumníků. Budeme zjednodušovat předatestační přípravu, kontrolovat její kvalitu. Posílíme roli školitelů, která je zcela zásadní. Musíme se také naučit žít s onemocněním covid-19. Nechci, aby byla omezována péče pro ostatní pacienty. Z covid-19 se musí stát další onemocnění, které umí zdravotnictví řešit a předcházet závažnému průběhu tohoto virového onemocnění.

Vzhledem k enormní inflaci, jak chcete pomoci nemocnicím, aby například kvůli enormně navýšeným platbám za energie neutrpěla kvalita péče?

Kvalitní a dostupnou zdravotní péči pro všechny bez regionálních rozdílů považujeme za jeden z pilířů moderního a úspěšného státu. K zajištění tohoto cíle je nutné zdravotnímu systému poskytovat nezbytnou podporu ve formě transparentního, předvídatelného a odpovídajícího finančního zajištění. Právě proto jsem prosadil automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce, což bude dlouhodobě pro zdravotnictví mimořádně pozitivní krok.

Prezident vrátil sněmovně zákon o snížení státní platby za pojištěnce a o její automatické valorizaci. Pokud je poslanci přehlasují, je zřejmé, že se zdravotnictví bude muset o něco uskromnit. Jak jste na tom s úvahami o získání zdrojů formou dobrovolného zdravotního připojištění?

Dostupnost a kvalita zdravotní péče tímto zákonem nebude nijak omezena. Připojištění by mělo fungovat na principu individuálního účtu. Člověk si bude střádat peníze na péči, která může v určité fázi být velmi drahá. Třeba speciální implantát. Připojištění bude fungovat podobně jako havarijní pojištění. Bude na každém, kolik se rozhodne si platit. Jde o normální komerční produkt. Individuální pojištění ale v žádném případě nesmí omezovat stávající péči. Co je dnes zdarma, musí zůstat zdarma. Ve stejné dostupnosti a kvalitě.

Autor: Ladislav Koubek