AKCE

Výstava UDRŽITELNOST A CIVILIZACE je k vidění v Brně před Janáčkovým divadlem

V pořadí již třetí autorská výstava předního českého egyptologa a archeologa Miroslava Bárty ve spolupráci s Markem Novákem je nyní k vidění v Brně na piazzettě u Janáčkova divadla. Vernisáž se uskutečnila 21. září 2023 ve spolupráci statutárního města Brna a společností Medialoque a Magnus Regio.

Výstava uzavírá cyklus autorských výstav Miroslava Bárty. Panely s fotografiemi a texty dávají do souvislostí historii, vývoj a konání lidské civilizace v kontextu udržitelnosti. Nabízejí úvahy a propojení s událostmi napříč časem.

Co je udržitelnost?

Hlavní myšlenkou výstavy je, že naše civilizace jako doposud první nedokáže většinu toho, co vyrobí, vrátit zpět do přírody nebo recyklovat. Na jednotlivých panelech, které jsou mimochodem osvětlené díky solárním panelům a přístupné 24 hodin denně, jsou v kontextu vysvětleny pojmy jako oběhová ekonomika či recyklace uměle vyrobených materiálů.

Další panely řeší třeba koncepty udržitelnosti, roli přírodních materiálů a získávání čisté energie. Prezentují také technologický pokrok v těchto oblastech, ukazují pozitivní příklady s cílem přispět ke změně myšlení a chování veřejnosti.

„Myslím, že skutečná udržitelnost je vize pro dlouhodobou smysluplnost jednání a uvažování z pohledu dané osoby, jejího okolí, podnikání i světa jako takového. V jedné větě: to, co všichni děláme, by mělo dávat obecně smysl (nebýt striktně úzce účelové), být ohleduplné k našim zdrojům a přírodnímu prostředí, ale i podporovat hledání nových a energeticky výhodných řešení. K tomu, abychom udělali tuto planetu lepší prostě potřebujeme zdroje energie. Jde o to soustředit se na ekonomiku a energetiku s vizí a odolnou, tedy vzdělanou občanskou společnost. Největším nepřítelem přírodního prostředí i demokracie je nevzdělaná, ignorantská společnost s pokleslými pseudoelitami,“ uvedl Miroslav Bárta.

Výstava je zdarma, k vidění 24 hodin 7 dní v týdnu

Výstavu pořádá statutární město Brno a společnost Medialoque pod záštitami Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, primátorky města Brna Markéty Vaňkové a rektorky Univerzity Karlovy Mileny Králíčkové.

Výstava bude v Brně k vidění až do 10. října 2023. Vernisáž se konala 21. září 2023 za účasti Miroslava Bárty a dalších spoluautorů jako Bohumíra Jánského či Marka Nováka a také ministra životního prostředí Petra Hladíka.