AktuálněEKONOMIKA

Fixace ceny energií se vyplatí. Ideálně nyní na rok

Ceny energií po loňské krizi od letošního ledna klesaly, cena plynu se na mezinárodní burze v Rotterdamu snížila až o 68 procent, u elektřiny o 38 procent. Postupně se situace začala stabilizovat během léta. Pokud nepřijde mimořádně krutá zima, nedojde opět k energetické krizi či ovlivnění nyní již několika válečnými konflikty, neměly by ceny výrazněji růst.

„Ceny energií v České republice od začátku roku výrazně klesly a vládní cenový strop pomalu začíná ztrácet smysl a bude zrušen. V takové situaci mnoho Čechů aktuálně řeší, zda je vhodné si ceny zafixovat. Tedy uzavřít s dodavatelem smlouvu na dobu určitou (nejčastěji na 12, 24 či 36 měsíců), za kterou domácnost získá garantovanou cenu elektřiny nebo plynu,” uvádí energetický analytik Jan Béreš z Kalkulátor.cz a dodává: „Některé společnosti mají oproti předchozím rokům cenově výhodné nabídky, ale závazek může být nastaven na delší období, kdy se dlouhodobý závazek již nemusí vyplatit. Z tohoto důvodu doporučuji fixovat, ale pouze na 12 měsíců pro vyšší spotřebu, případně na 24 měsíců pro nižší spotřebu. Stále ale platí, že v tuto chvílí jsou mezi jednotlivými nabídkami velké rozdíly, proto je potřeba si cenu hlídat.”

Během letošního a příštího roku skončí zákazníkům energetických společností smlouvy, které ještě zahrnují ceny před energetickou krizí
Všechny tyto zákazníky čeká výrazné navýšení cen. Toto zdražení již pocítily některé domácnosti, které měly uzavřené smlouvy s fixací cen na 1 nebo 2 roky z období před říjnem 2021. Cenový šok byl a bude vidět hlavně v navýšení záloh o desítky až stovky procent. Stovky tisíc českých domácností tak v následujících měsících čeká těžké rozhodování a přepočítávání rodinného rozpočtu.

Cenový strop na energie, který zavedla vláda ČR s platností od 1. ledna 2023 jako reakci na rozmáhající se energetickou chudobu paušálně stanovil maximální cenu elektřiny na 5 tisíc korun za MWh bez DPH a plynu na 2,5 tisíc korun za MWh bez DPH.  

Cenový strop pro rok 2024 již není prodloužen

Největší dodavatelé oznamovali již během letošního roku několikáté snížení ceníků pod vládní strop. Na trhu jsou nyní i nabídky kolem 3,7 tisíc korun za MWh silové elektřiny bez DPH. Nesmíme ale zapomenout, že k této ceně se ještě připočítává daň z elektřiny, distribuční poplatky stanovené ERÚ a poplatky za obnovitelné zdroje energie. A právě poplatky za obnovitelné zdroje již vláda od roku 2024 za obyvatele nebude proplácet. Za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny si tak připlatí domácnosti o 600 Kč s DPH více. Ačkoliv tedy cena elektřiny od dodavatelů klesá, přesto většina obyvatel bude platit za energie více bez ohledu na typ fixace.

Nabídky se začínají blížit cenám energií před konfliktem na Ukrajině, ale stále jsme na násobcích toho, na co jsme byli dlouhodobě zvyklí. „Lze říct, že cena elektřiny a plynu klesá, ale většina domácností na svých fakturách uvidí opak. Ceny se lidem zvednou, ať už proto, že měli fixovanou velmi nízkou cenu z doby před krizí, anebo je předloňská turbulence kolem pádu energetických společností donutila uzavřít cenu okolo 3 tisíc korun a nyní budou přecházet na aktuální ceníky, které jsou lehce pod 4 tisíci korunami. Spotřebitelé s ceníkem regulovaným vládním cenovým stropem, mohou s novým rokem platit klidně i nad 7 tisíc korun za MWh bez ostatních poplatků, nemluvě o znovu účtování poplatku za obnovitelné zdroje,” dodává Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo společnosti Kalkulátor.cz.  

Jednoznačné doporučení je hlídat si svou smlouvu na energie, včas ji řešit a srovnat si nabídky na trhu. Lukáš Kaňok k situaci dodává: „Lidé nesmí čekat, že se situace vyřeší sama. Deset minut na webu může snížit cenu energií i o polovinu. K tomu aktivně a bezplatně pomáhá i web Kalkulator.cz, který dokáže najít vhodnou nabídku na míru pro každého.”

Pokud se zákazníkům už smlouva automaticky prodloužila do nevýhodné ceny, ať už nad vládním stropem nebo jen lehce pod ním, měl by si zákazník zjistit výši sankce za ukončení smlouvy před dodržením závazku a zvážit odchod i za cenu sankce. O tento způsob přechodu k jinému dodavateli je evidován oproti předchozímu období zvýšený zájem.

(red)