AktuálněMĚSTA

Města a obce budou nejspíše přepočítávat rozpočty

K přepočítání svých rozpočtů kvůli koronaviru se tento rok budou muset nejspíše uchýlit i obce a města. Samosprávy jsou závislé především na daňových příjmech, o které se dělí se státem. Kvůli současné ekonomické situaci tak zřejmě přijdou o miliardy korun.

„Základ příjmů našeho rozpočtu jsou daně z rozpočtového určení daní, které přerozděluje stát. V momentě, kdy se ekonomika do značné míry zastavila a do toho stát chystá daňové úlevy, tak je jisté, že to na příjmech poznáme,“ řekl pro deník E15 náměstek pro finance z Magistrátu hlavního města Prahy Pavel Vyhnánek.

Například hlavní město už nyní přichází o výnosy z parkovacích zón, které stát dočasně zrušil a ze kterých získává magistrát měsíčně až 63 milionů korun. Konečný dopad na rozpočet nejde podle Vyhnánka nyní předvídat. „Už nyní se ale dá tvrdit, že to budou výpadky v miliardách korun,“ řekl Vyhnánek.

Obce a města v České republice hospodaří ročně zhruba se 300 miliardami korun.

„To však v žádném případě neznamená, že se topí v penězích. Naopak. Naprostou většinu z nich už mají určenou na konkrétní investiční záměry. Propad příjmů bude značný,“ upozornila ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková, podle které je třeba, aby stát vyčlenil miliardy z rozpočtu na pomoc obcím. Ty se musejí podle ní snažit udržet při životě místní podnikatele, živnostníky a řemeslníky. Dají se například rekonstruovat opuštěné školy či úřady.

O peníze z daní přijdou i kraje, které navíc v současnosti investují do krajských nemocnic a dalších institucí.

(fuk)