Re-Use centra vrací nepotřebné věci zpět do života
V České republice vzniká stále více míst, odkud si lidé mohou zdarma či za malý poplatek odnést výbavu do domácnosti. Jedná se o tak zvaná Re-Use centra. Od dubna nově funguje jedno takové zařízení například v Jihlavě. Svá Re-Use centra už ale mají například i v Brně, Ostravě či Hradci Králové.
Princip fungování Re-Use center spočívá v darování nepotřebných věcí a v jejich novém využití. Má-li tak někdo doma například nevyužívané, ale funkční nádobí, hračky, nábytek a další předměty z domácnosti, kterých se potřebuje zbavit, nemusí je vyhazovat do kontejneru. Takové věci je možné odnést do Re-Use centra odkud si je potom může zdarma nebo za symbolickou cenu odnést někdo jiný, komu vybavení ještě dobře poslouží.
Nově mohou takovou službu lidé využívat i v Jihlavě. Začátkem dubna tam totiž Služby města Jihlavy ve spolupráci s odborem životního prostředí tamního magistrátu otevřely Re-Use centrum v areálu Služeb města Jihlavy v Brtnické ulici. „Je to zatím taková první vlaštovka, do budoucna bychom chtěli otevřít ještě další Re-Use centrum, které bude i pro větší věci, například nábytek a podobně,“ uvedl náměstek primátorky pro životní prostředí Vít Zeman.
Do jihlavského Re-Use centra mohou lidé donést drobné předměty z domácnosti, jako jsou hračky, knížky nebo nádobí. Zatím ale jihlavské centrum nepřijímá elektroniku a například ani plyšové hračky.
Re-Use centra už fungují i v jiných městech, kvůli koronaviru však byla u uplynulých několika měsících zavřená. Po půlroční přestávce začátkem května opět otevřelo svá Re-Use centra například Brno. Tam je kromě drobného vybavení domácností možné darovat i nábytek, který je v rámci projektu ReNab nabízen sociálně slabším rodinám. V Brně nabízí darované předměty zájemcům za symbolickou cenu. Za takto získané peníze město nakupuje osivo a zakládá květnaté louky a květinové záhony. „Brno jako první město v Česku začalo v roce 2016 skrze projekt Re-Use systematicky předcházet vzniku odpadu a dávat věcem druhý život. Za tu dobu se podařilo zachránit 125 tun knih, 50 tun porcelánu, 12 tun skla, 350 m3 nábytku a 1400 m3 vybavení domácností“ vyčíslil první náměstek primátorky Petr Hladík.
ReUse a ReNab centra jsou v Brně na šesti sběrných střediscích odpadu, a to na ulicích Dusíkova, Hapalova, Jana Svobody, Okružní, Ukrajinská a Veveří.
Život nepotřebným věcem se rozhodli navracet i v Ostravě. I tam nyní po koronavirové pauze začalo opět fungovat Re-use centrum, kde mohou lidé získat zařízení domácnosti za pár korun. Utržené peníze putují do sbírky Veřejná zeleň v Ostravě. Součástí ostravského Re-Use centra je i dílna. Tam si lidé mohou zakoupenou věc sami opravit nebo vylepšit. Bezplatně zde mohou využít i nářadí či šicí stroje, kterými je dílna vybavena.
Kromě toho, že si v ostravském centru mohou lidé vybrat zařízení, které jim chybí, může se stát jeho návštěva i zajímavým estetickým zážitkem. Postaral se o to grafik a designér Radek Leskovjan. Ten halu rozčlenil do barevných zón, do nichž jsou nabízené předměty umisťovány podle své barvy. „Je to jakási výstava, protože kdybychom barvy nezorganizovali, tak by z toho byl takový bazarový binec. Vypadalo by to stejně jako v každé zastavárně,“ popsal Radek Leskovjan s tím, že barvy jednoduše zorganizoval. „Dali jsme je do barevného kruhu. Do jednotlivých barevných kójí se dávají předměty stejných barev. To byl hlavní záměr, řekli jsme si, držme se těch barev. Od vykřičených barev až po dřevěnou,“ uvedl Leskovjan.
Barevné ostravské Re-use centrum funguje na ulici Slovenská v areálu společnosti OZO Ostrava. Nepotřebné, ale funkční věci však mohou lidé darovat do všech jedenácti sběrných dvorů na území města.
Už druhý Re-Use point otevřeli začátkem května i v Hradci Králové. Tam už od loňska funguje Re-Use centrum na sběrném dvoru na ulici Bratří Štefanů. Čtrnáctého května tohoto roku zahájil provoz také Re-Use point v ulici Na Brně. I tam peníze utržené za darované věci pomohou při obnově městské zeleně.
O zavedení Re-Use centra uvažují i v Pardubicích. Tam zatím podobné zařízení není. „O jeho zřízení na odboru životního prostředí společně s městskou akciovou společností Služby města Pardubice, která zajišťuje odpadové hospodářství města, dlouhou dobu diskutujeme. V orgánech města (komise ŽP, rada, zastupitelstvo) nebyla tato problematika oficiálně projednávána,“ uvedl vedoucí odboru Kancelář primátora magistrátu města Pardubic Radim Jelínek s tím, že poptávku po Re-Use centru ze strany obyvatel města v minulosti nezaznamenali nebo jen ojediněle.
Autor: Eva Čepičková