Aktuálně

Brno investuje do ochrany městských nemocnic před kybernetickými útoky

Nemocnice milosrdných bratří a Úrazová nemocnice v Brně si nechaly v roce 2020 zpracovat bezpečnostní audit, aby zjistili odolnost nemocnic proti možným kybernetickým hrozbám. Hackerskému útoku v loňském roku čelila i Fakultní nemocnice Brno. Napáchané škody byly vyčísleny na desítky milionů korun. Tomu se chtějí městské nemocnice vyhnout, a proto připravily plány na zvýšení kybernetické bezpečnosti. Jejich realizace bude trvat půl roku a vyjde na 24 milionů korun.

„Kybernetickým útokům v posledních letech čelí řada nemocnic v České republice. Způsobené škody dosahují desítek milionů korun. Může dojít k úniku zdravotnické dokumentace či přímému ohrožení zdraví pacientů. Tomu chceme v obou městských nemocnicích zamezit. Plány, které nám nemocnice předložily, podpoříme 24 miliony korun,“ uvedl 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík, který má ve své gesci oblast zdravotnictví.

Dlouho zde byla možnost, že by na obranu proti kybernetickým hrozbám v českých zdravotnických zařízeních mohla přispět vláda v rámci iniciativy REACT-EU, ve které Česká republika získala od Evropské unie 30 miliard korun na obnovu země po pandemii. Vláda však při přerozdělování těchto financí od toho dala ruce pryč, položku škrtla a upřednostnila jiné priority. Rozhodli jsme se proto nemocnice podpořit přímo z městského rozpočtu,“ dodal Hladík.

Po dohodě Ministerstva financí a Národní sportovní agentury šla část peněz z iniciativy REACT-EU například na budování sportovních kabin.

Nový obranný systém proti kybernetickým hrozbám v brněnských městských nemocnicích bude realizován ve dvou etapách od března do září letošního roku.

„První etapa budování nového systému začne v březnu a potrvá do června. Navazovat bude druhá etapa, která bude trvat od července do září. Bude rozšířen bezpečnostní monitoring sítě, dojde ke zkvalitnění připojení Wi-Fi, dojde ke zlepšení zabezpečení systému pro komunikaci mezi personálem a pro archivaci zdravotnických dat. Vylepšit chceme také systém zálohování a ukládání dat. A budeme chtít také posílit systém, který brání výpadkům elektrického proudu,“ upřesnil investici města Hladík.

Před rozsáhlými kybernetickými útoky na informační a komunikační systémy ve zdravotnických zařízeních v České republice upozorňoval v loňském roce i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Při loňském útoku na Fakultní nemocnici v Brně došlo i k výpadku systému pro objednávání zájemců pro darování krve, což mělo přímý vliv na pokles odběrů krve. 

(red)