AktuálněKRAJE

Dopravu ovládají chytré technologie, přibývají chytré zastávky

Díky technologiím dokážeme v dnešní době nastavit na dálku topení nebo nás auto samo upozorní, že se na cestě tvoří kolona. Inovace v tomto směru zavádí i obce. Například Zlín nedávno získal prestižní certifikát chytrého města. Mají nový světelný tabulový systém, který informuje o aktuálním naplnění parkovišť. 

Tento certifikát udělují pořadatelé celorepublikové soutěže Chytrá města, nevládní nezisková organizace Smart City Innovations Institut a ministerstvo pro místní rozvoj. Každý projekt prochází přísným hodnotícím procesem odborné poroty.

Ve Zlíně mají projekt chytrá mobilita. V podstatě jde o světelný tabulový systém, který informuje o aktuálním naplnění parkovišť. Město počítá s tím, že se na městská parkoviště začnou napojovat i některá soukromá parkoviště, v jejichž blízkosti budou další tabule s informacemi o obsazení.

„Naše chytré řešení bylo certifikováno v kategorii Projekt pro město s 50 až 200 tisíci obyvateli. Každé řešení musí odpovídat obecné metodice a strategiím Smart City v české republice a našemu řešení se to podařilo,“  říká náměstek primátora pro dopravu města Zlín Michal Čížek.

Město chce jít v chytrém řešením dopravy ještě dál. Plánuje, že do informačního tabulí v budoucnosti přibude speciální modul události dopravy ve vzájemně propojeném dispečinku zdejší městské policie, Technických služeb, Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice a krajských operačních středisek policie, hasičů a záchranky.

Inteligentní zastávky pro cestující

Cestující se mohou ve Zlíně těšit i na inteligentní zastávky. Město je plánuje ve spolupráci s dopravní společností. V podstatě se jedná o panely s digitálním promítáním odjezdů včetně zobrazení zpoždění, pozice vozidla nebo možnosti platby kartou. Ve fázi přípravy je rovněž modul pro bezpečnost chodců, v němž řidič díky detektorům pohybu zjistí, že se na přechodu nacházejí lidé. Na pohyb lidí jej upozorní světelné efekty.

Chytré zastávky už přes čtyři roky fungují například v Brně. Nabízí cestujícím nejen aktuální informace o odjezdech vozů, ale i vyhledávání v jízdních řádech, informace o kulturním dění v Brně nebo o počasí. Zároveň mají také několik chytrých vychytávek. A to dotykovou obrazovku, zásuvky pro dobíjení mobilních zařízení nebo například malou meteostanici se zabudovaným detektorem polétavého prachu.

Zřizovat inteligentní zastávky plánuje také Prostějov. Předmětem projektu je vybudování informačního systému hromadné dopravy na území města – zastávkách MHD, který umožní informování cestujících o očekávaných spojích, změnách a alternativách. 

„Na informačních tabulích umístěných na zastávkách budou zobrazovány důležité informace pro cestující, například aktuální odjezdy spojů, případně informace o plánovaných výlukách, změnách v jízdních řádech a jiné informace nezbytné pro cestující,“ vysvětluje primátor František Jura.  

Prostějov o této inovaci uvažuje u od roku 2016. Letos v březnu rada odsouhlasila přípravu a podání žádosti o dotaci na realizaci tohoto projektu, která činí 85 procent nákladů z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Cenový odhad z roku 2016 počítal s tím, že náklady by neměly přesáhnout 31,5 milionů korun. Od té doby však došlo k výraznému zlevnění a zjednodušení těchto systémů, po aktualizaci záměru a cenového rozsahu se očekává, že výsledná cena bude výrazně nižší.

O dotaci na inteligentní autobusové zastávky požádal i Přerov. Nedávno a zastávky umístilo město QR kódy, které přímo na zastávkách poskytují cestujícím rychlou informaci o spojích a jejich případných zpožděních. Teď mohly být zastávky vybaveny také světelnými tabulemi.

Smart technologie i v jiných oblastech

Moderní technologie včetně internetu věcí a umělé inteligence budou podle odborníků v budoucnosti optimalizovat nejen dopravní řešení, ovládat systémy veřejných a rezidenčních budov, dopravních uzlů, péči o zeleň ale také komunální služby. Budou také pomáhat řídit další rozhodovací procesy či zvyšovat zapojení občanů do chodu města.

„Technologie v zelených městech budoucnosti také pomohou ke snižování spotřeby energie, vody, vyprodukovaných emisí a odpadu,“ doplňuje Karel Kotoun z globální společnosti Accenture, která poskytuje odborné služby a řešení v oblasti digitálních technologií či technologických služeb.

V budoucnu by tak například budovy inteligentních měst mohly fungovat jako organismy. „Vše bude propojené. Od bezpečnosti a zabezpečení po pohodlí a kontrolu. Propojení všech prvků inteligentní budovy do jednoho snadno použitelného systému, který v konečném důsledku zvýší energetickou účinnost a sníží provozní náklady. Propojí vše od vstupu do dveří přes nouzové osvětlení až po využití solární energie a jeho integraci s řešeními e-mobility,“ vysvětluje Michal Černý ze společnosti Audiopro.

Autor: Veronika Vindišová