MĚSTA

Startup re.volt carsharing končí. Koloběžky a skútry stáhne v červnu z provozu

Český startup re.volt carsharing v červnu kompletně ukončí svůj provoz. Z ulic Brna, Ostravy, Nového a Starého Jičína, Příboru a Kopřivnice postupně zmizí všechny žluté stroje. Důvodem je mix faktorů vedoucí k dlouhodobé ztrátě, kterou již nebyli majitelé společnosti schopni financovat.

Český projekt sdílené elektromobility od začátku budil pozornost. Svou činnost odstartoval před třemi lety v Praze s malými žlutými elektrickými autíčky. Získal si řadu příznivců a uživatelů. Model environmentálně laděné, zábavné a snadno dostupné dopravy totiž mnoho lidí oslovil. K autům společnost zanedlouho dodala elektro-motorky, elektro-skútry a elektro-koloběžky a nabízela tak svým uživatelům vícevozidlovou peer2peer dopravu zastřešenou v jedné české apce. „Chtěli jsme se o svůj úspěch podělit a nabídli lidem vlastnictví našich sdílených vozidel v revoltu. Uživatelé nebo místní si mohli skútr nebo koloběžku koupit. Stroj byl jejich a zisk si revolt s majiteli dělil.“ Říká CEO revoltu Pavel Kuchta.

„Covid nás zasáhl zrovna v době, kdy jsme začínali krásně růst, získávali investory a vymýšleli další vylepšení, expanzi a měli velké sny. Současná doba nám ale zkrátka nachystala překážky, které jsme v takto dlouhém měřítku nebyli schopni překonat. Vláda nám sice nezakázala provozovat jako mnohým jiným, ale zastavilo se vše ostatní, hlavně pohyb lidí. Na žádné kompenzace jsme bohužel nedosáhli a vyčerpali jsme k přežití všechny prostředky, které jsme měli k dispozici.“ Doplňuje Pavel Kuchta.

„Žádného dalšího investora se nám za této situace nepodařilo najít, a tak jsme všechny karty vsadili na začátek sezóny 2021. Doufali jsme, že se covid již podaří dostat pod kontrolu. To se ale moc nepovedlo a start sezóny navíc provázelo nepříznivé počasí. Dle aktuálních statistik bychom potřebovali, aby lidé jezdili asi třikrát tolik. S dobou předcovidovou se to nedá srovnat. Jelikož stroje nyní nevydělají ani na provozní náklady a společníci již nejsou schopni dále financovat generovanou ztrátu, rozhodli jsme se po důkladných úvahách s těžkým srdcem ukončit provoz a činnost k 6.6.“ shrnuje situaci Pavel Kuchta, zakladatel společnosti.

V současné době probíhá vypořádávání s investory, jež si u nás koupili sdílené stroje a probíhá také komunikace se všemi městy a uživateli.  Ti, kteří mají v aplikaci re.volt dobitý kredit, mají čas jej do 6.6.2021 vyčerpat. Projekt svou činnost ukončuje v souladu s platnými obchodními podmínkami a v rámci Zásad ochrany osobních údajů. Po ukončení provozu tedy smaže veškeré fotokopie osobních dokladů, včetně informací na nich uvedených.

„Věřím, že všechny naše kroky a rozhodnutí byly správné a dařilo se nám tento segment posouvat dopředu. I přes náš neúspěch zůstává rozhodně sdílená mobilita budoucností přesunu po městech. Přeji všem kolegům ze sdíleného segmentu mnoho zdaru, při posouvání přepravy osob na novou úroveň.“ Zakončuje svá slova Pavel

re.volt carsharing byl českou vícevozidlovou platformou založenou na elektrických vozidlech vlastněných lidmi ve městě, tedy formou peer2peer. Aktivně podporoval ideu udržitelné a zodpovědné elektromobility a podařilo se mu na české scéně prosazovat zásadní změny, které postupně přebírala i konkurence.

(red)